گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

ابر کلاهکی

توضیحاتی پیرامون ابر کلاهکی

ابر کلاهکی:

صبح است و صبا مشک فشان میگذرد…
مولانا

دماوند و ابر کلاهکی در آسمان صاف و زیبایش..

ابرهای کلاهکی یا قارچی روی قله مخروطی دماوند محصول فعل و انفعالات جوی و تغییرات شدید و ناگهانی درجه حرارت ناشی از وزش باد بر فراز قله است.

در این گیر و دار، قطعه ابری به تله گرد باد روی قله گرفتار شده و کلاهک قشنگی گاهی به شکل قارچ و زمانی به شکل چتر یا کلاه بدون لبه تشکیل میشود.

این صحنه زیباتر و دیدنی تر میشود اگر آسمان قله صاف و آبی باشد و با ابر سفید و قله سپید پوش، ترکیب متلونی از رنگهای متضاد را در تابلوی طبیعت ترسیم کند که چشم نواز و دیدنی ست.

تشکیل چنین صحنه ایی گاهی فقط در حد یکی دو دقیقه هست بلافاصله صحنه به شکل دیگر تغییر میکند.!

رخ شمالی دماوند

ساعت هفت صبح ۱۴ مرداد۹۵ در مجاورت سنگ استراحت در روستای ناندل آمل، آنگاه که گروه هشت نفره مان آهنگ قله را داشت این صحنه زیبا شکل گرفت وشانس آنرا داشتم که عکسهایی برسم یادبود از آن تهیه کنم.

این وضعیت مبین تلاطم هوا در قله هست.

کما آنکه وقتی ساعت ۸ شب بعد از سیزده ساعت پیمایش به پناهگاه ۵۰۰۰ جبهه شمالی رسیدیم که رَحِل اقامت و استراحت را بیندازیم وخود را برای صعود نهایی فردا آماده کنیم با چنان تگرگ وطوفان و برفی آنهم در وسط مرداد مواجه شدیم که تصورش غیرممکن بود.

توضیحاتی پیرامون ابر کلاهکی

شب را در آن جانپناه سرد در درون کیسه خواب سپری کردیم .

صبح که از خواب برخاستیم در حالیکه حداقل ۵۰-۶۰ سانت برف در اطراف جانپناه به زمین نشسته بوده گروه هفت نفره مان(یک نفر از صعود منصرف شد)اولین صعود خاطره انگیز به قله با شکوه دماوند را آنهم از جبهه سخت و سرد شمالی رقم زد‌.

از آن جمع هفت نفره فقط دو نفربودند که تجربه صعود قبلی داشتند و پنج نفر دیگر که نگارنده، پیرمردشان بود اولین تجربه صعودمان به دماوند بود.

از نمایی دیگر

پارس گیلدا
ابرکلاهکی

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا