گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

بشکافته سنگ

روستای ملومه دیلمان و بشکافته سنگ

بشکافته سنگ:

سفر به دل طبیعت و مشاهده آثار و پدیده های طبیعی ، ضمن مفرح بودن ودر بر داشتن مزایای فراوان جهت تمدد روحیه وروان آدمی ، مزیت دیگری نیز دارد.وآن وادار کردن آدمی به تفکر و بردن او به عمق زمان و قراردادن وی در جریان تحولات طبیعت در ازمنه و اعصار گذشته است!.
از پدیده های جالبی که تاکنون به این شکل در طبیعت ندیده بودم، تخته سنگهای عظیم سر به فلک کشیده ایی در ارتفاعات اطراف روستای ییلاقی ملومه دیلمان است.

فکر میکنید چندسال طول کشیده تا خاک اطراف این صخره آنقدر مورد فرسایش قرار بگیره تا این صخره علم بشه؟

سنگها و صخره هایی که تک و تنها قد بر افراشته و با عظمت واُبهت وصف ناشدنی انسان را به گذشته های دور و تحولاتی که بر زمین رفته است سیر میدهد.اتفاقاتی نظیر رانش زمین،زلزله ،باد وباران وسیل ودیگر پدیده هایی که معلوم نیست چند سال بطول انجامیده تا خاک اطراف را فرسایش داده بطوریکه تخته سنگ مقاوم اینگونه قد برافراشته اند!.

و این یکی در همان منطقه

بقول یکی از همنوردان گویی این سنگها مثل گیاه از زمین روئیده اند!

رویش سنگها…!

نظیر این نوع تخته سنگها در منطقه ایی که اسم برده شد زیاد والبته به فاصله هم بوده اند!.

روستای ییلاقی وخوش آب وهوای ملومه

یکی از آنها در پایین دست که محل اسکان چندین خانوار بود وجود داشت وخانه یکی از روستائیان دقیقا مجاور آن وچه همزیستی مسالمت آمیزی!.

اینهم بشکافته سنگ.سنگی که در اثر فرسایش طبیعی از وسط شکاف برداشته است.سنگنوردها از این محل جهت تمرینات سنگ نوردی استفاده میکنند…

پارس گیلدا

مطالب بیشتر

 

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا