اجتماعی

بهره وری

بهره وری:

مورچه هر روز صبح زود سر کار می‌رفت.او بلافاصله کارش را شروع می‌کرد.با خوشحالی به میزان زیادی محصول تولید می‌کرد.رئیسش که یک شیر بود،ازاینکه می‌دید مورچه می‌تواند بدون سرپرست،بدین گونه کار کند،بسیار متعجب بود.بنابراین بدین منظور سوسکی را که تجربه بسیار بالایی در سرپرستی داشت و به نوشتن گزارشات عالی شهره بود،استخدام کرد!.

اولین تصمیم سوسک راه اندازی دستگاه ثبت ساعت ورود و خروج بود.او همچنین برای نوشتن و تایپ گزارشاتش به کمک یک منشی نیاز داشت.عنکبوتی هم مدیریت بایگانی و تماسهای تلفنی را بر عهده گرفت.شیر از گزارشات سوسک لذت می‌برد.از او خواست که نمودارهایی که نرخ تولیدرا توصیف می‌کند تهیه نموده که با آن بشود روندها را تجزیه تحلیل کند.او می‌توانست از این نمودارها در گزارشاتی که به هیات مدیره می‌داد استفاده کند.

تمهیدات سوسک برای ارتقا عملکرد

بنابراین سوسک مجبور شد که کامپیوتر جدیدی به همراه یک دستگاه پرینت لیزری بخرد.او از یک مگس برای مدیریت واحد تکنولوژی اطلاعات استفاده کرد.مورچه که زمانی بسیار بهره ور و راحت بود،از این حد افراطی کاغذ بازی و جلساتی که بیشترین وقتش را هدر می‌داد متنفر بود.شیر به این نتیجه رسید که زمان آن فرا رسیده که شخصی را به عنوان مسئول واحدی که مورچه در آن کار می‌کرد معرفی کند.

مسئولیت به جیرجیرک

این سمت به جیر جیرک داده شد.اولین تصمیم او هم خرید یک فرش و نیز یک صندلی ارگونومیک برای دفترش بود.این مسئول جدید،یعنی جیر جیرک هم به یک دستگاه کامپیوتر و یک دستیار شخصی که از واحد قبلی اش آورده بود،به منظور کمک به برنامه بهینه سازی استراتژیک کنترل کارها و بودجه نیاز پیدا کرد.

اکنون واحدی که مورچه در آن کار می‌کرد به مکان غمگینی تبدیل شده بود.دیگر هیچ کسی در آن جا نمی‌خندید. همه ناراحت بودند.در این زمان بود که جیر جیرک،رئیس یعنی شیر را متقاعد کردکه نیاز مبرم به شروع یک مطالعه سنجش شرایط محیطی وجود دارد.

مطالعه برای بهبود بهره وری

با مرور هزینه‌هایی که برای اداره واحد مورچه می‌شد،شیر فهمید که بهره وری بسیار کمتر از گذشته شده است.بنابراین او جغد که مشاوری شناخته شده و معتبر بود را برای ممیزی و پیشنهاد راه حل اصلاحی استخدام نمود.جغد سه ماه را در آن واحد گذراند.او با یک گزارش حجیم چند جلدی باز آمد.نتیجه نهایی این بود: تعداد کارکنان زیاد است!.حدس می‌زنید اولین کسی را که شیر اخراج کرد چه کسی بود؟
مسلماً مورچه؛ چون او عدم انگیزه خود را نشان داده و نگرش منفی داشت!!!.

پارس گیلدا
بهره وری

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل ، پدر و پدربزرگ ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا