گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

جهت یابی در کوهستان

جهت یابی در کوهستان وطبیعت بکمک سایه

جهت یابی در کوهستان:

یکی از نکات مهم که هر کوهنورد ویا پیمایشگر طبیعت باید با آن آشنا باشد جهت یابی در طبیعت است.گاهی ممکن است به هر دلیلی اعم از خرابی سیستمهای جهت یاب یا خرابی هوا و….پیدا کردن مسیر با مشکلاتی مواجه گردد.لذا کوهنورد باید قادر باشد به روش تجربی یا علمی، مسیر تقریبی را شناسایی یا محاسبه نماید.تا از آن طریق بتواند راه را پیدا نماید.

جهت یابی بکمک خزه یا بکمک تنه درختان یا بکمک سوزن یا بکمک ساعت که جملگی در همین سایت توضیح داده شده اند از زمره این روشها هستند.جالب است که راهنمایان محلی گاهی در سکوت کوهستان گوش می ایستند تا مسیر صدای عوعوی سگان گله یا صدای زنگوله و بع بع گوسفندان را را شناسایی و راه راپیدا نمایند.

اما یکی از روشهای مفید جهت یابی بکمک سایه است.

در این روش وقتی خورشید در آسمان است کافی ست چوبی را بطور عمودی در زمین فرو کرده و انتهای سایه اش را علامت گذاری کنیم.

جهت یابی در کوهستان وطبیعت بکمک سایه

در مرحله بعد پس از ده دقیقه همین عمل را عینا تکرار میکنیم.

حال اگر از نقطه اول به نقطه دوم وصل کنیم این خط به شرق میرود. لذا جهت مشرق را به ما نشان میدهد.بنابراین جهت مخالف غرب،روبرو شمال و پشت سرمان جنوب خواهد بود.
جهت یابی در کوهستان وطبیعت بکمک سایه

پارس گیلدا

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل ، پدر و پدربزرگ ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا