اجتماعیدانستنیها

حلقه مسئولیت

حلقه مسئولیت

حلقه مسئولیت:

حلقه مسئولیت مهندسین کانادایی
حلقه مسئولیت

در سال 1907 زمانیکه کارگری در حال پرچ زدن روی بخش جنوبی  پل کبک کانادا  بود متوجه بریده شدن یکی از پرچها شد .پرچی که حدود یک ساعت قبل ، آن را نصب کرده بود. چند ثانیه بعد به یکباره پل فولادی عظیم به داخل رودخانه فرو ریخت. حادثه زمانی تلختر شد که مشخص شداز 86 کارگری که روی این سازه فولادی مشغول به کار بودند تنها 11 نفر توانستند جان سالم به در ببرند.

پس از بررسی های انجام شده “تئودور کوپر” مهندس عمران آمریکایی، به دلیل اشتباهات جبران ناپذیر در محاسبات و طراحی پل به عنوان مقصر اصلی این حادثه شناخته شد. اما داستان به همین جا ختم نشد.بعد از چهار سال و انجام اصلاحات لازم و تغییرات در طرح و جمع آوری فولادهایی که به داخل رودخانه سقوط کرده بود ،بار دیگرطرح پل را به اجرا گذاشتند. اینبار نیز از بد حادثه و بازهم بدلیل محاسبات اشتباه ،دهنه میانی پل سقوط کرد. اینبار 13 نفر دیگر را به کام مرگ فرستاد.

سوگندنامه مهندسی

پس از این اتفاقات ناگوار، پل کبک تبدیل به زیارتگاه مهندسان شد.مکانی که قدرت تخریبی خطاها و سهل انگاری های انسانی را یادآوری کند.پرفسور هالتین از روسای پیشین سازمان مهندسی کانادا، ایده ی مراسم سوگندنامه  اخلاقی را مطرح کرد. اهداف این آیین ،مانند سوگندنامه پزشکی بُقراط تنظیم شده است:”آگاه کردن مهندسین تازه فارغ التحصیل شده از مسئولیتهای حرفه او و اهمیت اجتماعی آن.”

اهدا انگشتر فولادین

گفتنی است؛ در پایان این مراسم به مهندسان جدید “انگشتر فولادین” اهدا می شود.انگشتری که یادآور نقش حرفه ایی، اخلاقی و اجتماعی آنها باشد.این انگشتر چند ضلعی که طرح بسیار ساده ای دارد و کاملا گرد نیست روی انگشت کوچک (دست راست بعبارتی دست کار)قرار می گیرد.تا هنگام کار روی کاغذ کشیده شود. و یادآور وظایف و ومسئولیتهای او باشد. همچنین سطح بیرونی این انگشتر کاملا صاف نیست تا مهندسین هنگام کار، حضور آن را حس کند.

در نزد غالب ملل ،گذاشتن حلقه در انگشت دست ،یک امر نمادین برای ازدواج ویایک امر زینتی و برای زیبایی و جلب توجه به منظور انتقال یک پیام خاص به دیگران تلقی میگردد.در کانادا وبرای مهندسین آن کشور اما این حلقه علاوه بر تعاریف عرفی مرسوم، یک تعریف کاملا اجتماعی مسئولیت پذیر برای مهندسین به همراه دارد.مسئولیت حرفه ایی که مدعی داشتن دانش آن هستند و کاری که انجام میدهند…

پارس گیلدا
حلقه مسئولیت

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا