گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

خاری بر تن

سیمهای خاردار خاری بر پیکر درختان

خاری بر تن:
یکی از کارهای ناپسندی که از قدیم در روستاها مرسوم بوده وهم اکنون نیز کم وبیش رایج است استفاده از تنه درختان بعنوان پایه های نگهدارنده سیمهای خاردار جهت محدود کردن اراضی و زمینها و…است.این سیم خاردار بمرور ایام در بهترین نقطه ساقه درخت(قسمت پایه آن)نفوذ کرده ودر نتیجه خسارات زیر را به همرا دارد:
۱- محل نصب میخ وسیم و…جراحتی بر پیکر درخت وارد میکند که از همان محل ،آب و… به ساقه درخت نفوذ کرده وساقه رابمرور میپوساند.در واقع درخت ناقص وعمر آن کوتاه میشود….
۲-بخشی از درخت از حیز انتفاع و بهره وری خارج شده وفقط کاربرد سوزاندن و ذغال شدن پیدا میکند.
۳-بعضی از روستائیان درخت را به همین شکل قطع و جهت تهیه الوارو…به کارخانه های چوب بری تحویل میدهند که در این صورت خطر شکستن اره و…هم در اثر اصابت جسم سخت به آن محتمل است.
۴-و….

با توجه به اینکه ساختن ونصب پایه ، براحتی با شاخه های زاید همین درختان قابل تهیه است ،براستی استفاده از تنه در ختان برای منظور فوق چه معنا و مفهومی دارد ؟ و مهمتر اینکه چه نهادی باید این فرهنگ سازی را در نزد روستائیان محترم انجام دهد؟!

پارس گیلدا
خاری بر تن

حتما مطالعه کنید
شبنم
پی سی اسکریپت
نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا