امثال و حکم

درد فهماندن

هرکه درکش بیش،دردش بیشتر

درد فهماندن:
ویل دورانت در تاریخ فلسفه در وصف اعدام سقراط نوشته است:
«بدبخت کسی که مردم را زودتر از زمانی که بتوانند بفهمند، تعلیم دهد.»

پارس گیلدا

همیشه مردانی که جلوتر از زمان خود هستند بیشترین رنج و تعب را در زندگی خود چه در اجتماع حتی در خانواده خود تحمل مینمایند.آنها چیزهایی میبینند که دیگران ندیده و معمولا مردم در قبال سخنان نو مقاومت میکنند.این انسانهای جلوتر از زمان رنج میکشند برای اینکه میبینند که مسیر حرکت جامعه و افراد به بیراهه ختم میشود و ادامه روند سبب نابودی سرمایه ها و فنا رفتن عمر آدمیان میشود.آنها با ضمیر روشن بین خود براحتی آینده را پیشبینی میکنند.ولی حکام که نفع شان ادامه روند موجود است ومردم که به روزمرگی عادت دارند و گوششان بدهکار حرفهای بدیع و تازه نیست آنها را رنج میدهد.

گاهی چنی افرادی تاوان سنگینی برای ایده ها وباورهای خود میپردازندکه به قیمت جانشان تمام میشود.بعدها شاید تاریخ در موردشان به درستی به قضاوت خواهد بنشیند ولی افسوس آنها دیگر نیستند که نتیجه زحمات خود را ببینند و مزد پایمردی خود را که به پای اعتقادات و باورهایشان ایستاده اند دریافت کنند.شاید بخاطر همین باشد که ویل دورانت معتقد است درد فهماندن درناکترین دردهاست.

درد فهماندن

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا