امثال و حکم

روباه

روباه و تدبیر عالمانه اش

روباه:
روباه را پرسیدند که در گریختن از سگ، چند حیله دانی؟ گفت: از صد فزون باشد؛ اما نیکوتر از همه اینست که من و او را با یکدیگر اتفاق دیدار نیفتد…!

پارس گیلدا

اینکه در ادبیات ما و نیز ادبیات اغلب ملل روباه را حیوانی حیله گر و مکار ذکر کرده اند دلیلش مشخص نیست.یعنی واقعا معلوم نیست این حیوان جذاب زیبای ریز نقش، واقعا مکار وحیله گر است یا اینکه بدلیل هوش وذکاوت فراوانی ست که طبیعت بواسطه دشمنان فراوانی که چه بین همنوعان خود دارد و چه بین انسانها، در وجودش به ودیعه نهاده است!.

استدلال روباه در مطلب بالا خیلی قابل تامل است. یعنی اگر قرار باشد یک کشور در حال توسعه در جهان امروز هم به اهداف توسعه و منافع ملی خود فکر کند و هم اینکه از شر حسادت ودشمنی دیگر کشورها در امان باشدباید مثل استدلال این روباه مطلب فوق درایت و تیزبینی داشته باشد.ایجاد دشمن و سپس مبارزه با او وقت و هزینه زیادی از منابع ملی را به هدر وهدم میدهد ومعلوم نیست چه نتیجه ایی برای مُلک و ملت به همراه داشته باشد.پس همان به که از اول به سویش نرویم تا مجبور به این همه هزینه و…شویم

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا