گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

طاق بستان

طاق بستان ، بستان تاریخ وتمدن کهن ایران

طاق بستان:

طاق بستان،سنگ نوشته وسنگ نگاره هایی شامل مراسم تاجگذاری برخی از شاهان ساسانی.همچنین شکارگاهها و کتیبه هایی به زبان پهلوی با قدمت نزدیک به 1700سال قبل.این مجموعه واقع در شهرکرمانشاه یکی از قدیمی ترین و دیدنی ترین مجموعه های تاریخ و فرهنگ ایران است.

طاق بستان در طبیعت زیبای سوم فروردین 1401

توضیحات مربوط به این مجموعه وزین تاریخی بطور کامل در کتب تاریخی وسایتهای ذیربط موجود و شرح وتکرارشان برای خواننده ملال آور است.

از نمایی دیگر

طبیعت زیبای طاق بستان

اما آنچه که گفتنی ست و شرح ووصفش را پایانی نیست طبیعت بسیار زیبایی ست که این مجموعه در آن قرار گرفته است.آبشاری زیبا بر فراز کوه.رودخانه ایی حامل آب زلال وروان.استخری طبیعی.درختی کهنسال در جوار کوهی سنگی سر به آسمان سائیده با قدمت چندین هزار ساله که در سینه خود رازهای فراوانی از آمد وشد انسانها و سرگذشتشان دارد.نیزسنگهایی منقوش به نگاره های شاهان واسطوره های باستان ، ذهن وفکر وخیال هر بیننده ایی را ناخودآگاه به 17 قرن قبل میبرد.

طاق های بزرگ و کوچک در جوار هم

مجموعه ایی که ساعتها بودن و قدم زدن و ماندن در آن فضا هیچگونه خستگی به همراه ندارد بلکه حتی بر دانش و معرفتش به تاریخ و گذشته افزوده وبا دستی پُر وخاطری خوش وروحی مفرح او را بدرقه میکند.

طاق بزرگ با سنگ نگاره هایی از تاج گذاری خسروپرویز پادشاه ساسانی و شکارگاه
طاق کوچک با سنگ نگاره هایی از تاج گذاری اردشیر دوم،شاهپور دوم وشاهپور سوم از پادشاهان ساسانی
از کتیبه های طاق بستان
از دیگر سنگ نگاره های طاق بستان
اینهم از شاهکارهای محمد علی میرزا از حکام وقت کرمانشاه در دوره قاجار(پسر فتحعلی شاه قاجار) …!گفتنی ست در کنار این سنگ نگاره دستکاری شده با نوشته ایی که به خط نستعلیق است . در این دست نوشته محمدعلی میرزا ، خسرو پرویز را از خادمین خود معرف کرده است.توجه داشته باشیم که قراداد های ننگین گلستان و ترکمانچای و جدا شدن بخش عظیمی از خاک ایران در زمان همین حکام بی لیاقت قاجار صورت پذیرفته است.

صدمات انسانی به مجموعه

در مجموعه طاق بستان و در کنار آثار بدیع هنری و تاریخی که نشانه های بارز وگویای فرهنگ اصیل وغنی ایرانیان در 17 قرن پیش در زمینه عظمت ایران باستان،آزادیهای اجتماعی،حضور بانوان درعرصه های مختلف،موسیقی وشادی ونشاط و… بچشم میخورد،همچنین شاهد کج سلیقگی های برخی حکام سده های اخیر نیز هستیم.حکامی که تلاش کردند با دستبرد به این گنجینه بی بدیل تاریخی،نقش و نگارهایی از پیکر ناموزون خود را  در دل آن گوهر گرانبها بگنجانند.زهی خیال باطل وتلاش بی حاصل.

محوطه زیبایی طاق بستان

پارس گیلدا

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا