دانستنیها

فضانورد بلاتکلیف

فضانوردی که ده ماه بلاتکلیف در فضا ماند

فضانورد بلاتکلیف:

سرگئی کریکالف،فضانورد شوروی سابق که در سال 1990 بعد از فروپاشی رژیم کمونیستی ده ماه بلاتکلیف در فضا ماند.

ایشان سرگئی کریکالف،فضانورد اتحاد جماهیر شوروی سابق است که در سال 1990 پس از فروپاشی شوروی سابق ده ماه در فضا بلاتکلیف ماند تاتصمیمات بعدی جهت برگرداندن او اتخاذ شود.دلیل موضوع هم این بود که با توجه به تکه پاره شدن شوروی سابق وقرار گرفتن پایگاه فضایی  بایکونور در محدوده جمهوری قزاقستان، مسئولان وقت نمیدانستند که ایشان چگونه و بکجا باید بازگردانده شوند!.

گفتنی است کلیه فضاپیماهای شوروی سابق از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب میشدند(ومیشوند) که پس از فروپاشی شوروی تبدیل به یک جمهوری مستقل شد.بعد از آن برابر توافقات با روسیه جدید کماکان پایگاه  بایکونور  به منطور فوق مورد استفاده کشور روسیه است.

پایگاه بایکونور

پایگاه  بایکونور یکی از قدیمی ترین وفعالترین پایگاه های پرتاب فضاپیما در جهان است که در حال حاضر نیز فعالیت چشمگیری در این زمینه دارد.این پایگاه در 200 کیلومتری دریاچه ارال و در جنوب قزاقستان ودر شهر بایکونور واقع است.ارتفاع آن از سطح دریا ، نود متر و ابعاد آن 90 در 85 کیلومتر است.قدمت تاسیس این پایگاه به دهه 1950 برمیگردد .یوری گاگارین اولین فضانورد جهان با سفینه فضایی وستوک-1اول بار از همین پایگاه به فضا رفت ودور زمین چرخید.

پارس گیلدا

فضانورد بلاتکلیف

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا