گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

لارنه

منطقه ییلاقی لارنه

لارنه:

لارنه، یک منطقه ییلاقی بکر به ارتفاع تقریبی ۱۴۵۰ متر از سطح دریا و متعلق به روستای شیرکوه (به ارتفاع ۲۸۰ متر)بخش رحمت آباد بلوکات رودبار در استان گیلان است.

بدو ورود از روستای شیرکوه

این ییلاق در پای قله درفک واقع بوده و در واقع یکی از مسیرهای صعود به قله موصوف یعنی مسیر غربی صعود به ان است.فاصله این ییلاق تا روستای شیرکوه ،۷ کیلومتر و تماما از داخل جنگلهای هیرکانی منطقه و در کنار انبوه درختان قدبرافراشته است.گاهی اوقات و دربرخی از نقاط بدلیل تراکم درختان بلندقامت،کریدور عبور ،تاریک شده و اتلاق جنگل تاریک ،برازنده ویژگی منطقه است.

بالاخره ریشه وساقه به هم رسیدند…

لارنه پای قله درفک

درختان سبیلو…

فاصله این ییلاق تا قله درفک نیز پنج کیلومتر است.چنانچه هوس کردید از این منطقه رویایی به قله درفک صعود کنید حتما باید دوروزه با شبمانی در ییلاق فوق برنامه ریزی شود و بدون توجه به دستگاههای ناوبری موجود،حتما راهنمای محلی خبره در کنارتان باشد چرا که منطقه زیستگاه برخی حیوانات وحشی و چشمه های منطقه، گاهی ابشخور انها نیز میباشد.

از گونه های گیاهی مسیر..
به محض ورود به دشت رویایی لارنه متاسفانه اولین موردی که جلب نظر میکند زخم عمیقی ست که آفرود سواران بر پیکر طبیعت وارد کرده اند…

بدلیل تنوع گونه های گیاهی مسیر،منطقه در ماههای مخصوصا اردیبهشت و خرداد فوق العاده چشم نواز بوده و شاید به همین دلیل مورد توجه و البته بی مهری آفرودسواران واقع میگردد.

زیبایی بی حد و حصر
از گلستانه چه بوی علفی می آید..زنده یاد :سهراب
دلبران دل میبرند اما تو جانم میبری…!
مرا به باده چه حاجت که مست روی تو باشم..!
گفتم ای کوه دل بردی ز ما،جان من مقصد کجاست؟
گفت عاشق را نشاید پرس وجو با ما بیا…

گفتنی ست مسیر دارای چندین چشمه آب است و لذا مشکل بی آبی پیمایشگران را تهدید نمیکند.نکته تاسف بار اینکه در روستای شیرکوه و بخشی از مسیر، شاهد جنگل تراشیهای عمدی بمنظور ویلاسازی بوده و این موضوع علاوه بر همه خطرات دیگری که حیات جنگلهای هیرگانی را تهدید مینماید مزید بر علتهاست.

جنگل تراشی برای ویلا سازی
و در پایان این عکس دستجمعی و تشکر ویژه از باشگاه کوهنوردی تیلار رشت

لارنه

پارس گیلدا

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل ، پدر و پدربزرگ ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا