گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

ماترهورن

ماترهورن،وحشی زیبا

ماترهورن:

وحشی دوست داشتنی

اگر کوهنورد ویا علاقمند به این ورزش باشید ویا حتی طبیعت گردی دوست داشته باشید حتما نام ماترهورن را شنیده اید.قله ایی افسانه ایی و زیبا در عین حال وحشی به ارتفاع ۴۴۷۸ متر واقع در رشته کوه های آلپ اروپا مشترک بین مرز ایتالیا و سوئیس.

 matterhorn یک واژه مرکب آلمانی و متشکل از دو کلمه matte   به معنی چمنزار و hornبه مفهوم شاخ یا قله است.این کوه اگرچه از نظر جغرافیایی مشترک بین دوکشور ایتالیا و سوئیس هست ولی نماد کشور سوئیس محسوب میگردد چنانچه قله دماوند نماد کشور ما به حساب می آید.

ویژگی منحصر بفرد ماترهورن

از ویژگیهای منحصر بفرد این قله، شکل هرمی آن است که هر وجه آن متوجه یکی از جهات جغرافیایی ست.نخستین صعود به این قله با عظمت ،حدودا یکصد و پنجاه سال قبل توسط هفت نفر از کوهنوردان زرماتی(ناحیه ایی روستایی در سوئیس) انجام شد.سرپرستی این برنامه صعود را ادوارد ویمپر برعهده داشته است.او قبلا هفت بار جهت صعود به این قله،تلاشی ناموفق داشت .اما او بالاخره در نوبت هشتم باتفاق شش نفردیگر از همنوردانش موفق به فتح این قله شد.

متاسفانه شیرینی این فتح ساعاتی دوام نیاورد چرا که طناب کنفی گروه به هنگام برگشت دچار پارگی شد . چهارنفر جلویی داخل یخچال سقوط کرده و جان باختند.جسد سه تن از قربانیان بعدها پیدا ولی جسد نفر چهارم هیچوقت  پیدا نشد.

امروزه اگرچه دانش کوهنوردی پیشرفت قابل ملاحظه ایی کرده و به همان نسبت تجهیزات مدرن و ایمن کوهنوردی وارد این عرصه شده است ولی همچنان صعود به این قله توام با چالش فراوان است.طبق آمار، سالانه هزاران نفر عازم این کوه میشوند که سهم تابستانها متوسط ۱۵۰ نفر در روز است.تاکنون حدودا ۵۰۰نفر در این راه جان خود را از دست داده اند.

ماترهورن وتله کابین ویژه طبیعت گردان

در ارتفاع ۳۸۸۰ متری این قله، تله کابین نصب شده است که طبیعت گردان را جهت رویت زیبایی ها و عظمت این قله به آنجا سوق میدهد .آنها ضمن تماشای چشم انداز زمستانهای بینظیر ارتفاعات فوق و بهار سراسر سبزش، عکسهای جذابی از لحظه تولد خورشید و رسیدن نورش به نوک قله برداشته و در ذهن و ضمیر و حافظه خود و دوربینشان ثبت می نمایند.

طلوعی زیبا در ماترهورن

این قله آنقدر جذابیت دارد که حتی کوهنوردان کهنسال را بدون توجه به سن و سالشان مجذوب و مسحور خود مینماید کما اینکه مسن ترین کوهنوردی که این قله را فتح کرده ۸۹ سال سن داشته است.

رومن رولان میگوید:
“دوگروه از مردمان هیچگاه به زندگی عادی باز نخواهند گشت،آنان که عاشق شده اند وآنان که به جنگ رفته اند”.

قصه کوهنوردی داستان آدمیانی ست که هم عاشق شده اند وهم به جنگ رفته اند.نبردی افسانه ایی ،جذاب، دوست داشتنی و عاشقانه بین انسان و طبیعت

پارس گیلدا
ماترهورن

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا