محیط زیست

مترسکهای صوتی وتصویری

هیچ چیز قادر به ترساندن نیست مگر اینکه درونش با کاه پَر شده باشد!

مترسکهای صوتی وتصویری:

عکس:فومن(روستای فوشه)

يكي از قديمي ترين ابزارها جهت مقابله با پرندگان مخصوصاً گنجشكها به منظور نگهداري و حفظ خوشه های برنج كه در اين ايام به دانه نشسته است بکارگیری مترسكهاي صوتي و تصويريست.این ابزارها  در استانهاي شمالي كشور كاربرد فراوان دارد.

تصويري اش كه مشخص است. مركب است از كُت يا جليقه فرسوده ومُندرس همراه يا بدون شلوار و كُلاه كه روي چوبكي كه به شكل صليب ساخته ميشود نصب ميگردد تا شمايلي شبيه انساني ترسناك به خود گیرد.
واما جالبتر از همه صوتي آن است. همانگونه كه از اين عكس مشخص است مر كب است از چند تا قارقارك متشكل از زنگوله وآهن و حَلَب وقوری کتری حلبی فرسوده و…كه در فواصل مختلف يك طناب بلند با هم درگير هستند. يكسر آن طناب به خانه روستائيان وسر ديگر آن در جايي از مزرعه روي پايه ايي محكم گرديده است. هر از چندگاه يكبار، آن سر طناب كه در خانه هست توسط كسي كشيده ميشود. قارقارك به صدا در مي آيد و گنجشكها را ترسانده و از محل متواري ميسازد . البته بعد از چندي كه آبها از اسياب افتاد ،گنجشكها دوباره مراجعه و به دانه چيني ميپردازند.اين قصه ادامه پيدا ميكند.

بگذريم از اينكه بعدها گنجشكها پر رو و روئين تن ميگردند.به اين سر وصداها وقعي نميگذارند. به هر حال در حد يك پريدن كوچك هم كه باشد دل بيقرار روستائيان را در مواظبت از دسترنجشان آرام ميسازد تا به انتظار برداشت محصولشان بنشينند.امروزه دیگر نه از آن گنجشکهای انبوه و آزار و اذیتشان  خبری هست و نه از آن مترسکهای صوتی وتصویری.اگر بر فرض هم باشد دیگر برای کشاورز دل ودماغی نمانده است که دست به چنین ابتکاراتی بزند…!.

پارس گیلدا
مترسکهای صوتی وتصویری

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا