گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

منطقه جنگلی دگا

گزارش جنگل نوردی منطقه دگا

منطقه جنگلی دگا:

دگا (دَگا)از مناطق روستای سیدان بخش رحمت آباد بلوکات شهرستان رودبار در استان گیلان است.دسترسی به دشت دگا روستای سیدان از طریق یک مسیر جنگلی بکر صورت میگیرد.

تقریبا تمامی مسیر پاکوب از جوار رودخانه ایی که سرچشمه آن ، چشمه منتهی الیه این منطقه است صورت میگیرد.آب این رودخانه بسیار شفاف است. اگرچه برای نوشیدنش بهتر است با احتیاط عمل شود.پیمایش این مسیر رویایی در یک روز پائیزی که پائیز با برگریزان خود ،فرش قرمزش را برای زمستان گسترده است. توام با شنیدن صدای پای آب این رود که مایه حی و حیات و زندگیست چنان لذتی دارد که خستگی آن هرگز و هیچگاه بر تن پیمایشگران باقی نمی ماند.

پیمایش در قلب جنگل هیرکانی

سراسر مسیر را درختان بلندقامت هیرکانی احاطه کرده است .بخش زیادی از سمتهای شمال و غرب مسیر ،شامل دیواره باعظمتی است که مرور ایام سبب فرسایش صخره و گاه ریزش آن شده است.به همین دلیل، نسبت به سایر مناطق اطراف از هجوم سرمای استخوان سوز زمستان در امان است .این منطقه زمستانها مامن وپناهگاه مناسبی جهت اقامت زمستانه حیوانات وحشی و پرندگان است.

این منطقه نسبت به مناطق دیگر آنچنان منطقه قابل رفت و آمد با موتور یا ماشین نیست. لذا به همین دلیل تاکنون از تطاول دست بشر مصون مانده است.گفتنی ست ابتدای مسیر مورد ویلاسازی و ساخت وسازهای مدرن واقع شده است.

گونه های درختی

گونه های درختی منطقه شامل افرا، توسکا، توئه، کاج و…است.درطول مسیر ،چندین منطقه مناسب از جهت برپایی کمپ در جوار رودخانه قرار دارد که مورد استفاده طبیعت گردان واقع میشود.
در زیر عکسهای از پیمایش مورخ 26 آبان 1402 در معیت باشگاه کوهنوردی سپهر رشت تقدیم خوانندگان عزیز میشود.

خزان و یک آسمان آبی
تو قامت بلند تمنایی ای درخت…
درخت توئه(به گویش محلی)
از راست آقای سیروس فتحی،اینجانب و آقای سروش
پائیز بهاری ست که عاشق شده است.
اینهم زعفران گیلان!
این زیباروی دربند!
از پشت میله ها!
به پرندگان بگو،شاخه هایت را فراموش نکنند.پاییز آخرین حرفِ درخت نیست…!
با خش‌خش برگ‌های پاییزی، زندگی از نو آغاز می‌شود.
پاییز دومین بهاری است که در آن هر برگ یک گل است. – آلبر کامو
عریان شده اند درختان تا بگسترانند فرش قرمزی برای زمستان
دیواره با عظمتی که در متن از آن صحبت شد
همنوردان باشگاه کوهنوردی سپهر در این پیمایش
خلاصه ایی از مسیر پیمایش

 

پارس گیلدا

منطقه جنگلی دگا

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا