طنزوسرگرمی

پلها

پلها

پلها

مسیر جنگل سیامزگی(شفت)

پلها در حوزه مکان، میتواند معبری باشد که بر روی دره و پرتگاهی نصب گردد تا امکان دسترسی از یک مکان به مکان دیگر را به سلامتی فراهم آورد.به همین سادگی در عکس بالاکه میبینید.!

کاش میشد در حوزه زمان هم بهمین سادگی پل زد. تا بلکه به سلامتی از یک زمان به زمان دیگر مثلا گذشته وصل میشد .!یعنی دره عظیم بین دو زمان را که هرکسی معمولا دوست دارد خودش به دلخواه خودش آنرا پر کند وبه گذشته متصل گردد،انسان با یک پل عبور میکرد!.

نسبیت و تونل زمان

یک زمانی که تازه نظریه نسبیت شکل گرفته بود بارقه امیدی در دلها ایجاد شده که این کار شدنیست.!کافیست بشر موتوری بسازد که فراتر از سرعت نور حرکت کند. انگاه بر زمان غالب خواهد آمد!. میتواند به گذشته سفر کند. به تمدنهای باستانی به یونان باستان به روم به ایران باستان مسافرت کند. از وقایع و حوادث آن دوران و جنگها و نبردها و ….فیلم و گزارش تهیه کند .بعد به زمان حال برگردد ودر صدا و سیما پخش کند.!با رشد و پیشرفت تکنولوژی مخابرات وپیدایش تلفن و تلویزیون و…،بعضی ها پا را فراتر نهاده واز همان اصل بقای انرژی در ترمودینامیک بهره جستند وگفتند شاید روزی برسد که حتی موجود زنده را بتوان مخابره کرد. یعنی با فن آوری مدولاسیون و دمودلاسیون که در مخابرات جهت ارسال و دریافت امواج بصورت موج کوتاه در دوردستها معمول است مثلا بتوان انسان را کد یا مدوله کرد. وبصورت سیگنال ساده مخابراتی به مقصد ارسال نمود. ودر مقصد هم دمودله و دکود وپیاده کرد .واز نویزهایی که سیگنال را متاثر ساخته اند پالایش نمود ودوباره بصورت اول تحویل گرفت….!

اِشکال کار

البته ،آن زمان هم خیلی ها موافق چنین چیزی نبودند و میگفتند اگر مثلا نویز روی یک سیگنال ساده مخابراتی اثر بگذارد شاید مثلا یک مکالمه قطع و یا تصویر شطرنجی شود و…حال اگر قرار باشد این نویز روی سیگنال پیکر یک انسان یا هر موجود زنده دیگر تاثیر بگذارد و بخشی از اندامشان را نفرستد انوقت بازسازی پیکر او در مقصد چگونه میسر خواهد بود .ومسئولیت این معلولیت با کی خواهد بود….!؟
به هرحال چیز جالبی میشد اگر چنین میشد.انوقت کسی نمیتوانست ادعا کند که کوروش چنین گفته در حالیکه چیزی دیگر باشد. یااز پیغمبر چنین نقل شده در حالیکه کذب محض باشد یا بلعکس…!
مثلا میشد داستان عیسی مسیح و موسی وهارون و جریان رود نیل را بصورت فیلم در اختیار داشت و….راستش آلان که دارم فکر میکنم میبینم اگر چنین میشد چقدر دکان بازارها تخته میشد .و چقدر افراد از مشاغلشان خلع میشدند ..!

پلها

بازار وعظ و خطابه به چه روزی دچار میگردید والبته برای صدا و سیما بد نمیشد چون هر روز فیلم واقعی از نبرد اسپارتاکوس ویا شکست والریانوس و یا دویدنهای سرباز یونانی در صحرای ماراتن جهت اعلام خبر شکست خشایارشاه به هموطنانش و ….پخش میکرد. و بینندگان خود را مجذوب خود میکرد…!
البته و متاسفانه بعدها ترمودینامیک به کمک منکران این طرح شتافت و اعلام کرد که درست است که اصل بقای انرژی میگوید هیچ انرژی از بین نمیرود بلکه فقط از شکلی به شکل دیگر تبدیل میشود ولی در این اصل تبدیل وتبدل ، بخش اعظمی از آن به انرژی گرمایی مبدل میشود. این انرژی(گرمایی)گیرنده خوبیست ولی دهنده خوبی نیست. یعنی نمیتوان از انرژی گرمایی چیزی بدست آورد .واینچنین است که در واقع اصوات و تصویر تبدیل شده به انرژی دوران های گذشته به دلیل تبدیل شدن به گرما غیر قابل بازیافت هستند و …

ولی اگر میشد چی میشد…!

یک خوبی این موضوع این بود که من الان میتوانسم با زدن یک پل زمانی شش ماهه، به بهمن گذشته برگردم وبروم در جنگلهای سیامزگی شفت وروی این پل چوبی وآب” بسان تیغ سردش “خیره شوم وشاید در آن شنایی بکنم
تا از این گرما زدگی خلاصی یابم و نگران ارقام قبضهای برق در روزهای آتی نباشم….!
یادداشتهای یک گرما زده…!
مرداد99

پارس گیلدا
پلها

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا