گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

پُل نوردی

پُل نوردی:
 

پل نوردی

یکی از هیجانات کوه، عبور از چنین پلهای سنتی هست که روی رودخانه های مسیر بسته شده است.
میزان هیجان بستگی مستقیم دارد به عرض رود ،فاصله پل تا بستر رود،سردی آب ،خیس بودن و احیانا یخ زدگی چوبها ولیز بودن کف کفشها و وزن پل نورد وبعضی چیزهای دیگر.
مخصوصا اگر شب باشد و با چراغ پیشانی بخواهی از رویش عبورکنی،دیگر میشود نور علی نور.

این نوع پلهای سنتی ضمن اینکه برای عبور از رویشان هیجان خاصی دارند در عین حال بسیار خطرناک هم هستند.مخصوصا به هنگام بارندگیهای شدید و سیل که آب رودخانه زیاد میشود برای عبور از روی این پلها خیلی باید مواظب بود.

معمولا در کوهستان بر خلاف دشت ، عرض رودخانه کم ولی عمقش زیاد است. نیز بستر رودخانه مملو از سنگهای بزرگ میباشد.به هنگام بارشهای شدید که آب رودخانه زیاد میشود با توجه به شیب قابل ملاحظه رودخانه،سرعت آب بالا بوده ولذا سقوط بداخل رودخانه به هنگام عبور از پل میتوان خطر جانی به همراه داشته باشد.

پیشنهاد میکنم جهت آشنایی بیشتر برای عبور از این پلهای سنتی این مطلب را حتما مطالعه کنید.

به هرحال اعتماد به نفس خیلی مهم است مخصوصا وقتی  که از روی یکی از این پلها عبور میکنی در کنار  هزاران فکر و خیالی که به سرت میزند یاد  آن بندبازی بیفتی که بدون هیچ حمایتی فاصله بین دو آسمانخراش در نیویورک را طی میکند!.

پارس گیلدا

پُل نوردی

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا