گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

چراکوهنوردی

چرا کوهنوردی میکنیم؟

چراکوهنوردی:

آنجا یعنی جائیکه روی خروارها ، برگهای طلاگونه سرخ فام گام برمیداری، خش خش آرزوهای قشنگت را میشنوی که سرود زندگی سر میدهند.سنگها وصخره ها مهربانند .رودخانه ها آواز میخوانند وآبشارهایی که از آسمانها جاریند..!.

آنجا بلبلان و هَزاران به پیشوازت می آیند وبه خوشامدگویی تو حنجره میگشایند..!.

آنجا اکسیژن ناب ،جاریست و تا عمق وجودت جریان مییابد تا تورا از هرچه هوای پاک سیراب نماند و بی مزد ومنت زندگی را به تو هدیه کنند…!.

مهم نیست دارای چی فکر وایده و عقیده ایی باشی،مهم این است وقتی به آنجا پا ی می گذاری، سرتا پای وجودت مملو از عقلانیت و انسانیت میشود .آرمانهای والای انسانی که نام آنها را قبل از این باید در لای ورقهای کتابها میجستی اکنون به عینیت وواقعیت میبینی ولمس میکنی..!.

جایی که همه بایک ردیف وتحت یک نظم وصف ناشدنی تحت نظر یک سرپرست با گامهایی حساب شده که جلودار آنرا تنظیم میکند به سمت هدفی که راهنما در پی آن هست در حرکتند….!.

در آنجا ضعیف ترینها ،در صف مقدمند و قویترها عقبرتر…!.به اوج رسیدن ، اول و دوم ندارد .همه با هم فاتحند وبا هم سرود فتح وپیروزی سرمیدهند…!.

در انجا سختی راه و صعوبت مسیر ، ترا آزرده خاطر نمیسازد وبلعکس مصمم ترت میکند ..!.

آنجا طبیعت با همه وجودش با تو سخن میگوید.همه زیبایی خود را یکجا بدون هرگونه حُجب وحجابی به تو ارزانی میدارد تا به هر اندازه که در توان توست از آن حظ وافر ببری.

در آنجا انسانیت شکل میگیرد.جوانمردی معنا مییابد.مقاومت و ایستادگی مفهوم پیدا میکند.غرور و خودخواهی و منییت و هر آنچه که انسانیت انسان را به اسفل سُفلی میکشاند،از ذهن و فکر و اندیشه ات رخت بر میبندد….!.

آنجار را به زباله الوده نمیکنی و پیکر زیبایش را به نامهربانی آزرده خاطر نمیسازی…!.

آنجا کوهستان است،کوهستانی که وقتی از آن فاصله میگیری عظمتش بیشتر عیان میگرددو.وقتی در بطن ومتنش قرار میگیری به آرامش خیال و خاطر میرسی…!.
باور کنید کوه هم اعتیاد دارد..!.

چراکوهنوردی

یادت باشد اگر به کوه معتاد شدی ، تازه شروع زندگی هست وشروع”شدنت”هست..!.
همان “شدنی”که برای حصول به آن هیچ درس وواحد ومشق ومدرسه و دانشگاه و مذهب ومسلک و مرام و مدرکی کمکت نخواهد کرد..!.

ذات “بودن “فساد هست واصل واصالت و آرمان هر موجود زنده و طلایه دار آن یعنی انسان، حی وحیات و” شدن” است.
وکوه و کوهستان ، ساده ترین وآرزانترین و ودردسترسترین راه نیل به این هدف.

کوهنوردی تنها یک ورزش نیست که یک منش وروش زندگیست.اخلاق است و عقلانیت،جوانی هست و جوانمردی،بازنده ندارد که همه فاتح هستند و برنده..!.

تنها در کوهنوردیست که وقتی روی قله قرار گرفتی تازه متوجه میشوی چقدر خُرد وکوچکی…!.

به بهانه دوازده دسامبر(بیست آذر)
روزجهانی کوهستان ….

پارس گیلدا

چراکوهنوردی

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا