گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

چشمه میلرزان

چشمه میلرزان یا چشمه سنگی

چشمه میلرزان:

یکی ازمسیرهای صعود به برخی قلل خط الراس جنوبی ماسوله ،مسیر چشمه میلرزان است.مسیر بعد از یکی دو کیلومتر از چشمه فوق و عبور از دالانهای مربوطه،خود به دو مسیر فرعی دیگرتقسیم میشود.مسیر مستقیم به سمت ییلاق کوهروبار وقلل لاسه سر وخربو ومسیر سمت چپ به سمت ییلاق خلیل دشت و قلل گدوک،دوخون،کله قندی وآسمانسرا منتهی میگردد.

جملگی این قلل،خط الراس جنوبی ماسوله را تشکیل میدهند.چشمه میلرزان که در اینجا از آن صحبت کردیم معمولا در همه فصول سال دارای آب است.اگرچه در سالهای اخیر،میزان آب این چشمه متاثر از مشکلات کم آبی منطقه،کم شده بطوریکه در برخی از روزهای تابستان به رشته ریسمانی  شبیه میماند که دقایق زیادی جهت پر کردن یک قوطی کوچک باید وقت صرف نمود.

چشمه میلرزان میعادگاه کوهنوردان برای تجدید قوا

چشمه میلرزان یا چشمه سنگی به لحاظ موقعیت قرارگیری خود در مسیر ،معمولا محل اُتراق کوهنوردان و پیمایشگران جهت صرف صبحانه به هنگام رفت و یا ذخیره آب واستراحتهای کوتاه به هنگام برگشت است.معمولا در همه ایام،میزبان کوهنوردان و زایل کننده خستگی آنان از یک پیمایش سخت و یا انرژی بخش آنها در ابتدای پیمایشهاست.

محل استراحت کوهنوردان در زیر واطراف صخره بزرگیست که شاید وجه تسمیه چشمه سنگی طعنه به همین سنگ بزرگ باشد.منتهی گذشت زمان وعوامل طبیعی سبب شده که پیکر این سنگ بزرگ تَرَکهای عجیب و غریبی بردارد.ای بسا پیشروی این تَرَکها در بدنه سنگ، موجب لغزش واحیانا ریزش آن و بروز حوادث خطرناک گردد.

از این لحاظ ضروری ست کوهنوردان و پیمایشگران بیشمار این مسیر که بعضا نیز مبتدی و ناآشنا به شگردهای طبیعت می باشند موقع اقامت در جوار این صخره، به این مهم عنایت داشته باشند.و حتی المقدور در نزدیکی آن اتراق ننمایند.

پارس گیلدا

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا