عکس و فیلم

کونوس یخزده

کونوس آخرین محصول باغات و جنگلهای گیلان

کونوس یخزده:

کونوس جنگلی با طعم و مزه عسل ناب آنهم در یک روز زمستانی در جنگلی یخ زده برای کوهنوردانی که هم گرسنه اند وهم تشنه، بشرط رعایت احتیاط لازم در مصرف آن! یک نعمت است.کونوس از خوشمزه ترین وماکولترین میوه های پائیزه هست.کونوس جنگلی به لحاظ موقعیت مکانی خاص رویشش معمولا کرم زده و معیوب نیست و چون از دسترس بنی آدم دور و چندان هم مورد علاقه پرندگان نیست لذا معمولا تا وسطها بلکه تا اواخر پائیز روی درخت میماند.در این ایام چون هوا سرد میشود کونوس میپزد و شیرین و خوردنی میشود.یخ زده اش خوشمزه تر است.مخصوصا اینکه مطمئنید داخلش کرم وجود ندارد.

حین تناول کونوس در مسیر برزکوه رضوانشهر

کونوس مزاج را خشک میکند لذا باید در خوردنش جانب احتیاط را نگهداشت.نیز موقع خوردن با توجه به هسته های سفت و محکمی که دارد باید مواظب دندانها بود.کوهنوردان گیلانی در هر شرایطی که در این فصل عازم کوه شوند موقع عبور از جنگلهای کونوس نمیتوانند از آن صرفنظر کنند.

برخی این میوه را بنام ازگیل معرفی میکنند وبرخی دیگر به آن خرمالو میگویند در حالیکه هر دو اسم اشتباه است واین میوه محلی اسمش کونوس است ونام دیگری ندارد.کونوس کله یعنی باغ کونوس مکانی ست که شامل درختهای فراوان  کونوس میباشد.

پارس گیلدا

کونوس یخزده

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا