محیط زیست

کوهنوردی و حیات وحش

حیوانات وحشی، چالشی برای کوهنوردی

کوهنوردی و حیات وحش:
یکی از چالشهای کوهنوردی چگونگی مواجهه با حیوانات وحشی ست.این موضوع خصوصا در کوهنوردی با تعدادنفرات کم اهمیت بیشتری پیدا میکند.کوهنوردی در محدوده تردد حیات وحش مخصوصا در بهار که فصل جنب و جوش وزایش حیوانات است وزمستان که فصل جستجوی بیشتر برای یافتن غذاست همواره از این چالشها به همراه دارد.

در جنگلهای شمال ،غالبا تنوع  این حیوانات وحشی  منحصر به گرگ و یوزپلنگ و پلنگ و خرس وشاید معدود دیگری باشد .البته در نقاط دیگر این تعداد میتواند بیشتر هم باشد.معمولا حیوانات سعی میکنند در نقاطی که انسانها تردد مینمایند تردد ننمایند.گاهی نیز بنا به ضروریاتی این توافق نانوشته نادیده گرفته شده و اصطلاحا مسیرها تلاقی میکند.

ردپای خرس روی برف

در زیر عکسی از رد پای خرس در مسیر ییلاق کوهروبار ماسوله که در تاریخ شانزدهم دیماه1401 مورد پیمایشمان بود مشاهده میکنید. تازگی علامت گویای آن بود که ظاهرا یک قلاده خرس بتازگی از آن مسیر رد شده است.

شکل کلی رد پای خرس بدون توجه به چینش چنگال و پنجه ها شبیه پای انسان است

معمولا کوهنوردان آموزش خاصی در رابطه با نحوه مواجهه با حیات وحش ندارند.مواجهه حضوری با این حیوانات مخصوصا زمانیکه با بچه های خود در حال ترددند میتواند خطر آفرین باشد.بهتر آن است که حتی المقدور مسیرهای دورتری انتخاب و از رودرویی چهره به چهره با این حیوانات جهت جلوگیری از حوادث احتمالی اجتناب شود.

پارس گیلدا
کوهنوردی و حیات وحش

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا