گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

گنجنامه

گنجنامه،کتیبه ایی حاوی گنجی گُهربار

گنجنامه:

شاید با شنیدن نام گنجنامه در وهله اول ذهن ما به سمت و سوی نامه یا نوشته ایی میل پیدا کند که حاوی نقشه یا آدرس محل دفن گنجی گرانبها باشد.ولی گنجنامه ایی که در اینجاقصد معرفی آنرا داریم اگرچه در بطن و متن کتیبه اش گُهرهای فراوان دارد ولی هیچ قرابتی با گنجهای مرسوم و معمول ندارد.

همانگونه که در عکس مشهود است گنجنامه شامل دو کتیبه است.کتیبه سمت چپ که کمی بالاتر است مربوط به داریوش کبیر است وکتیبه سمت راست مربوط به خشایارشاه پسر داریوش بزرگ که هر دو از پادشاهان سلسله هخامنشی بوده اند.متن هر دو کتیبه یکیست فقط اسامی پادشاهان با هم تفاوت دارد.هر متن شامل سه ستون نوشته است.متن ستونها یکی فقط زبانشان فرق دارد. ستون سمت چپ کتیبه ها،به زبان پارسی باستان،ستون وسط به زبان عیلامی و ستون سمت راست به زبان بابِلی ست.ترجمه متن: «خدای بزرگ است اهورامزدا، که این زمین را آفرید، که آن آسمان را آفرید، که مردم را آفرید، که شادی را برای مردم آفرید، که داریوش را شاه کرد، شاهی از [میان] بسیاری، فرمانروائی از [میان] بسیاری. مَنَم داریوش، شاه بزرگ، شاهِ شاهان، شاهِ سرزمین‌ها[یی] که نژادهای گوناگون دارند، شاه سرزمین دور و دراز، پسر ویشتاسب هخامنشی.»همانگونه که مشهود است تاکید متون اعتقادبه خدای احد واحد یکتا وآفرینش جهان بدست او وتاکید به شادی ومستظهر بودن به قدرت الهی در امر پادشاهی .یکسان دانستن ملیتها فارغ از نژاد و …لازم به توضیح میداند سوراخهای گرد اطراف کتیبه های احتمالا به منظورنصب پوشش کتیبه ها جهت جلوگیری از صدمه رساندن عوارض طبیعی به آنها بوده است که مد نظر  سازنده بود.چیزی که اکنون مورد عنایت نیست!.

 

گنجنامه همدان نشانی از گنج بی رنج نیست!

گنجنامه این سفرنامه،رنگ و بو و نشانی از گنجی که نابرده رنج بدست آید ندارد.بلکه گنجی ست که پیشینیان ما با رنج فراوان بدست آوردند.با چنگ و دندان وبا شایستگی و لیاقت حفظ کردند و به ما سپردند.

گنجنامه یا همان کتیبه های باستانی دره عباس آباد همدان در دامنه کوه الوند که برخی هم به جنگنامه( حاوی شرح فتوحات پادشاهان و…)نیز اتلاق میکنند حاوی گنجی از جنس نابرده رنج نیست.کتیبه ایست به سه زبان پارسی باستان،عیلامی و بابِلی در دل صخره ایی از کوه سر به فلک کشیده الوند.

این اثر از دوران هخامنشیان و پادشاهی دوران داریوش بزرگ و خشایارشاه برجای مانده است.

گنجنامه اگرچه نشان از گنج و دفینه های مادی نمیدهد ولی گنجی معنوی وبزرگ حاصل رنج فراوان پیشینیان ما را آدرس دهی میکند.و آن گنج آزادگی،شجاعت،تلاش،گنجینه معرفت وفرهنگ و خداشناسی،توسعه و بسط نشاط و شادی برای خود و همگان است. طرد نژادپرستی،گنج مکتوب سازی تجارب و خیلی چیزهای دیگر.

اینهم آبشار زیبایی در جوار گنجنامه

گنجی عظیم بیادگار مانده از بیش از ۲۵۰۰ سال پیش که نشان از عظمت ایران و اعتقاد راسخ ایرانیان باستان و پادشاهان قدرتمندشان به اهورامزدا همان خدای احد واحد یکتا ومعیارهای والای انسانی.

واما اینجا و این تندیس کوهنورد وآن قله سترگ الوند.الوند رازهای فراوانی از زندگی شاهان ومردمان این سرزمین دارد.الوند آمد وشدهای فراوانی را شاهد بوده وگنجینه ایی عظیم در سینه دارد.اگر الوند زبان داشت ولب به سخن میگشود…!

پادشاهانی که در اوج قدرقدرتی،قدرت خویش را منبعث از قدرت خداوند دانسته ومردمان را توصیه به شادی و صلح میکردند.دشمنان را بر نمیتافتند.تبعیض نژادی را طرد ومنافع ملی ممالک تحت تصرفشان بر هرچیز دیگر ارجح میدانستند.

پارس گیلدا

گنجنامه

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل ، پدر و پدربزرگ ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا