گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

یادی از یک صعود

باران که در لطافت طبعش خلاف نیست،در باغ لاله روید و در شوره زار خس..!

یادی از یک صعود:

گلی وحشی در منطقه منجیل(گیلان)

آنچه در بالا میبینید برگهای نرم و نازک و لطیف یک گل ناز پرورد باغ و بوستان نیست بلکه متعلق به یک بوته خار تیغ دار زبر خشن بیابان و کوهستان است.

یعنی اگر قیافه این بوته را یک ماه دیگر ببینی هرگز فکر نمیکنی که از آن بوته این گل برآید…!مورخ 2-3-93 در مسیر صعود به قله سردگاه منجیل ودر ارتفاع 1200-1300 متری از سطح دریا و پس از عبور از چندین تونل سبز جنگلی به دشتی رسیدیم که بنظر حجره ایی از بهشت موعود بود.

اصولا منطقه سردگاه منجیل آنگونه که از نامش بر می آید با آن بادهای سرد وسرمای گزنده اش ویا بلعکس گرمای سوزان و مارهای خزنده اش منطقه ایست زبر وخشن و غیر قابل تحمل.

یادی از یک صعود

دفعه قبل زمستان سال 90 بود که قصد صعود به این قله را داشتیم . بناگهان در ابتدای یال قله با طوفان برف وباد وبوران مواجه شدیم وبرای رهایی از خطرانجماد از صعود به قله صرفنظر کردیم.

ولی جمعه گذشته گویی با آنچه که قبلا از این مسیر خاطره داشتیم بکلی متفاوت بود.نود درصد مسیر جنگلی یا دشت مملو از چمن و گل وپوشش گونه های مختلف گیاهی توام با اواز خوانی بلبلان و قناری ها بود که هر یک مشوقی بودند تا عزممان برای صعود برغم طولانی بودن مسیر بیشتر وبیشتر جزم شود.

موقع برگشت درست در همین منطقه بودکه با باران سیل آسا مواجه شدیم بارانی که بقول قدیمی ها زنجیر زنان میبارید،گویی که به دریای آب آسمان ، شیلینگهای شفاف نازکی وصل بود که دل تشنه زمین را سیراب میکرد.همه لباسهایمان خیس آب بودحتی کوله هایمان و محتوای داخلشان از اب خوردگی مصون نماند.دوربینم را در داخل پاکت فریزری گذاشتم ولی تلفنم درمعرض اب ماند ولی خراب نشد شاید همراه اول ملاحظه جیبم را کرد چرا که در همین روز که روز تولدم بود برام پیام تبریک داد و نوید 24 ساعت مکالمه مجانی درون شبکه.

یادی از یک صعود

دو ساعت تمام کوهنوردی در زیر این باران همه خستگی 14 ساعت بقیه را از تنمان زدود و مرا به یاد شعر سعدی انداخت که:
باران که در لطافت طبعش خلاف نیست،در باغ لاله روید و در شوره زار خس..!
البته خسی که اینگونه گل بدهد خودش گل است
مطمئن شدم که خار وخس هم به گل مینشیند اگر باران بموقع بر گونه اش ،بوسه مهر بنوازد…

پارس گیلدا
یادی از یک صعود

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا