دانستنیها

یکی از قدیمی ترین مغزهای جهان

یکی از قدیمی ترین مغزهای جهان

دانشمندان از اينكه بافت مغزي كه بطور معمول پس از چند سال فاسد مي‌شود، چگونه پس از گذشت چند قرن سالم مانده متحير و شگفت‌زده هستند.
باستان‌شناسان براين باورند كه توانسته‌اند يكي از قديمي‌ترين مغزهاي جهان را كه به يك انسان عصر آهن تعلق دارد كشف كنند.
به گزارش ايسنا، دانشمندان هنگامي كه يك منطقه را براي ساخت محوطه دانشگاه نيويورك حفاري مي‌كردند،‌ اين جمجمه را در يك گودال پر از گل يافتند. با بررسي بيشتر جمجمه توسط محققان، آنها با بافت نرم يك مغز 2500 ساله روبرو شدند كه سالم باقي‌مانده بود.
شكستگي‌ها و نشانه‌هاي روي استخوان سر نشان مي‌دهد كه اين انسان كه بين 26 تا 45 سال سن داشته احتمالا اعدام شده و پس از بريده شدن سرش بطور جداگانه دفن شده است.
متخصصان موسسه باستان‌شناسي دانشگاه نيويورك چندي پيش از سوي دانشگاه براي حفاري اكتشافي اين منطقه فراخوانده شدند تا پيش از شروع عمليات ساخت محوطه دانشگاه، اين محل را مورد جستجو قرار دهند.
آنها اين جمجمه را بصورت جداگانه در حاليكه بصورت روبه‌پايين روي خاك ماسه‌اي غني از مواد آلي قرار داشت پيدا كردند.
اين دانشگاه تيمي از دانشمندان، باستان‌شناسان، شيميدانان و باستان‌شناسان زيستي و همچنين متخصصان اعصاب را براي تحقيق در مورد چگونگي سالم ماندن بافت مغز اين انسان به كار گمارده است.
اين تيم همچنين به بررسي چگونگي مرگ اين انسان و شيوه دفن آن كه ممكن است با سالم ماندن بافت نرم مغزي در ارتباط باشد پرداخته‌اند.

پارس گیلدا

یکی از قدیمی ترین مغزهای جهان

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا