گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

توصیه هایی برای برگشت از کوه

توصیه ها و مراقبتهای لازم به هنگام برگشت از کوه

توصیه هایی برای برگشت از کوه:

توجه داشته باشیم که غالب حوادث کوهنوردی به هنگام برگشت اتفاق میفتد.در صورت بروز اتقاق برای پیمایشگر، کار انتقال او به پائین به سختی امکانپذیر است. لذا لازم است با رعایت موارد احتیاطی از بروز حوادث جلوگیری تا فرود ایمن و مطمئنی رقم بخورد.

1-با حوصله و آهستگی و هوشیاری پائین بیائید واز پرش یا دویدن اکیدا اجتناب نمائید.

2-حتی المقدور در همان مسیر صعود، فرود نمائید مگر اینکه نظر راهنما یا سرپرست چیز دیگری باشد.

3-به هنگام  گذاشتن پا روی سنگها ،قبلا از ثابت بودن سنگها اطمینان کامل حاصل کنید.مخصوصا به هنگام بارندگی یا یخ بندان از قرار دادن پای خود روی سنگها ، مواظب لغزنده بودن سطح آنها  باشید.نیز چنانچه مسیر علفزار است و یا گل ولای دارد و یا اینکه درختانی دارد که ریشه آنها از خاک بیرون زده متوجه لغزش از بابت حرکت روی آنها باشید.

4-در مسیرهای ریزشی، مواظب سنگهای لغزنده بوده ودر صورت حرکت سنگ، حتما با صدای بلند گروه پائین دست را مطلع سازید.

5-به هنگام حرکت، حتما از دو باتوم(عصای کوهنوردی) استفاده کنید .سعی کنید نحوه استفاده از دو باتوم  وپاها بصورت ضربدری بوده بطوریکه تعادل کامل را برای بدن شما ایجاد نماید.ته باتوم را در جایی قرار دهید که نلغزد.
6-در فواصل زمانی مناسب به اندازه کافی استراحت کنید.

7-سعی کنید به فواصل منظم نسبت به هم حرکت کنید و از گروه فاصله نگیرید.

8-با توجه به بُعد مسافت ،ساعت فرود را فارغ از اینکه به قله(مقصد) رسیده اید یا نه طوری درنظر بگیردبطوریکه  حداکثر استفاده از روشنی هوا را کرده و قبل از تاریکی در مسیر مطمئن قرار بگیرید.

پارس گیلدا

توصیه هایی برای برگشت از کوه

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا