اجتماعی

جنگ هفتاد و دو ملت

جنگ هفتاد و دو ملت
کسیکه اولین ضربه را میزند برنده نیست ،کسیکه آخرین ضربه را تحمل میکند برنده است….!
“سون تزو”
جنگ یکی از عناصر پایدار تاریخ بشری است. به طوری که جامعه‌شناسان آن را به عنوان یک پدیده و واقعیت اجتماعی زندگی بشر قلمداد نموده‌اند….!
بشریت در طول ۵ هزار سال تاریخ تمدن خود ۱۴ هزار جنگ را دیده و در این جنگ‌ها بیش از ۴ میلیارد انسان جان باخته‌اند…..!
گفتنی اینکه در طول چند هزار سال تمدن بشری صرفا ۲۶۸ سال بدون جنگ و مناقشه بوده است، در طی ۴۵ سال (از سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۹۰) در کره زمین فقط ۳ هفته بدون جنگ بوده و اکثر این جنگ‌ها در کشورهای جهان سوم به وقوع پیوسته است…..!
در قرن بیستم بیش از ۲۲۰ جنگ به وقوع پیوسته و بیش از ۲۰۰ میلیون تلفات انسانی در پی داشته است….!
در جنگها لزوماً شروع کنندگان خود پایان دهندگان به آن نبوده بلکه بعد از وقوع جنگ عوامل متعدد و تاثیرگذار فراوانی بر فرآیند جنگ اتفاق می افتد که حل بحران جنگ را مشکل و زمانبر وهزینه بر(جانی+مالی) میسازد….
جنگ قریب الوقع اخیر به هر نیت و قصد وغرض ومرضی اتفاق بیفتد وهر پیامد غیر قابل پیش بینی داشته باشد چند نکته مشخص ومسجل وقابل پیش بینی دارد…
اینکه با وقوع این جنگ ،سلاحهای شیمیایی که ظاهراً جنگ به بهانه آن آغاز میشود نابود نخواهند شدو حتی استفاده کنندگان از آن نیر تادیب نخواهند گشت…!
اینکه بازهم بیشترین خسارات و اسیبهای این جنگ متوجه مردمان بی دفاعی خواهد بود که جنگ به بهانه حمایت از انها در شرف وقوع است…!
اینکه پیروز واقعی این جنگ شروع کنندگان آن نخواهند بود.جنگ خطر رادیکالیزه شدن و روی کار آمدن افراطیان را به همراه خواهد داشت و وضعیت موجود را بحرانی تر خواهد نمود..
وتاسف بارترین پیامد این جنگ در صورت وقوع این است که بشر قرن حاضر برغم داشتن ادعای علم و معرفت و شناخت و تسخیر کرات اسمانی ، کماکان و عملاً معتقد ومتعهد به زبان خشم و خشونت است و گفتمان و منطق وبحث و دیپلماسی فقط واژه هایی هستند که کاربرد آکادمیک و کتابی ودرسی ودانشگاهی داشته ودر سیر تحولات زندگی بشر تاثیر چندانی ندارند….
بقول حافظ
جنگ هفتاد ودو ملت همه را عذر بنه
چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند…!

پارس گیلدا
جنگ هفتاد و دو ملت

حتما مطالعه کنید
دنیای بحران زده
پی سی اسکریپت
نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا