گوناگون

خفاش و کورنا

خفاش و کورنا:

اگر از آدم برای آن سیبی که خورد بگذرم قطعا از نوح برای آن یک جفت خفاشی که با خود به درون کشتی برده بود نخواهم گذشت.!😂

این لطیفه باعث شد تا مطلبی پیراموه خفاش، این پرنده پستاندار مرموز تهیه کنم. در ادامه تقدیمتان خواهم کرد.در انتهای مطلب نیزبه نقش این جانور مرموز تاریخ بشر در پیدایش مهلکترین بیماریهای تنفسی قرن، اشاره خواهم کرد:

خفاش یا شب کور یا شب پره تنها پرنده پستاندار روی زمین است که دستانش بصورت شبکه ایی به هم وصل بوده وبه شکل بال در آمده است.این شکل از دست به او این مجال را میدهد که تنها پستانداری باشد که وقعا پرواز میکند.

خفاشها تنهابازمانده پرنده پستاندار دوره ژوراسیک هستند.در باور عام موجودات شوم ،نچسب و خون آشام هستند.اما جالب است بدانیم که بیشتر خفاشها میوه خوار و حشره خوار هستند.این حیوانات نقش بسزایی در ثبات اکوسیستم دارند.

خفاش و کورنا

خفاشها بالغ بر 1200 گونه اند.وفورشان قابل توجه است. بطوریکه در مجموع 20درصد کل پستانداران کره زمین را تشکیل میدهند. یعنی از هر 5 پستاندار روی کره زمین یکی از آنها خفاش است.

خوراک 70 درصد خفاش ها حشره و مابقی میوه خوار و ماهی خوار و قلیلی هم خون آشامند.چون جمعیت زیادی از این جانوران حشره خوارند نقش زیادی در پاکسازی گلها از حشرات مزاحم و نیز پراکنده کردن دانه میوه های گیاهان گرمسیری برعهده دارند.

زمان  ونحوه شکار طعمه توسط خفاشها

خفاشهای حشره خوار طعمه خود را در شب و از طریق بازتاب امواج صوتی ارسالی شناسایی و سپس شکار میکنند.  از این طریق حتی میتوانند اجسام متحرک و ساکن را هم از هم تشخیص دهند.

خفاشهای میوه خوار در سحرگاه یا اول غروب به کمک حس بینایی و بویایی خود میوه ها و شیره درختان را شناسایی و نسبت به تهیه خوراکشان مبادرت میورزند.عموما خفاشها بصورت دستجمعی ودر غارها وتاریکی زندگی میکنند.

بدلیل کاهش شدید جمعیت خفاشها، روز 17 اوریل هر سال بنام روز جهانی خفاش نامگذاری شده است.

خفاش و بیماریهای واگیردار تنفسی:

انچه که در چند دهه اخیر به خفاشها اهمیت بخشیده و دانشمندان را جهت یافتن زوایای پنهان زیستشان سوق داده نقش آنها در پیدایش ویروسها واگیردار تنفسی مثل سارس،مرس،ابولا و اخیرا نیز کووید 19 بوده است.

محققان عرصه پزشکی معتقدند که خفاشها منبع پیدایش بیش از صد نوع بیماری خطرناک مثل بیماریهای فوق هستند.

محققان همچنین معتقدند دمای بدن خفاشها بهترین دما برای رشد و تکثیر این ویروسهاست اگرچه خود در قبال انها ایمنند.ویروسهایی که در خفاشها تولید میشود ظرفیت آلودگی همه حیوانات را دارد.

میزبان ویروس کرونا

یکی از از این حیوانات که میزبان این ویروس است جانور فلس داریست بنام پنگولن یا مورچه خوار که سوپ آن یکی از لاکچری ترین غذاهای چینی ست. تنها پنج درصد از مردم چین و آنهم اعیان و اشراف قادر به تهیه و خوردن آنند.!

خفاش و نظریه توطئه:

بشر همواره در همه ادوار تاریخ بویژه حال حاضر سعی کرده از ویژگیهای منحصر بفرد سایر جانداران وپدیده های طبیعی جهت نیل به اهداف خود ،فن آوریهای نوینی را خلق و در زندگی خود بکار گیرد. گاهی در جهت رفاه و آسایش وزمانی نیز نابودی و تخریب و بعنوان سلاح جنگی از این خصیصه بهره برده است .

عده ایی اکنون معتقدند بعید نیست آنچه که این ویروس حالا در حال بلعیدن دنیاست محصول دست ساز و شبیه سازی شده و جهش داده شده ژنتیکی ویروس طبیعی اولیه در آزمایشگاههای جنگهای میکروبی و بیولوژیک ابرقدرتها  باشد. قطعا اگر دنیا نابود نگردد، آینده بسیاری از اسرار نهان را بر ملا خواهد ساخت.
مورچه خوار یا پنگولین

پارس گیلدا
خفاش و کورنا

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا