محیط زیست

روز درختکاری

پانزدهم اسفند روز درختکاری

روز درختکاری:

تو قامت بلند تمنایی ای درخت،همواره خفته است در آغوشت آسمان،بالایی ای درخت..!

درختان بی شک مفیدترین موجودات روی زمینند.جزو اولین فرزندان خاک با قدمتی به مراتب بیشتر از انسانها.همان انسانهایی که آخرین و عجیبترین زاده کره خاکی اند.
درختان،کتابی قطورازخاطرات تلخ وشیرین و زشت وزیبای روزگارانند.بادهاوبارانهادیده اندوطوفانهاراپشت سرنهاده و بسی طلوع وغروبهارادرصحیفه وسویدای خاطراتشان ثبت کرده اند.مکررافتاده اندودوباره رَسته وخاسته اند.خستگان بسیاری رادرازمنه تاریخ زیرسایه پرمهرشان پذیرفته اند.فراز و فرودهای فراوانی از تمدنها وآمد وشدها دیده اند.گاهی تختی وسریری شدند برای پادشاهی،سلطانی یا خلیفه ایی. زمانی دفتروکتاب ومیزوصندلی برای مدرسه ایی .اوقاتی منبر وعظ وخطابه ایی برای واعظی،مرشدی یا گوینده ایی!.آشیانه ایی برای پرنده ایی،پلی بر رودی برای پیاده ایی و عابری ورونده ایی.بدست آدمیان،دسته ایی شدند برتبری،داسی یااره ایی خویش افکن.هم عصایی دردستان پیری وروشندلی یا بیماری و ضعیفی شورافکن،راه گشاونورافکن

درختان منشا زندگی اند

درختان منشا حی و حیات و مولد اکسیژن و حکم ریه کره خاکی و همه موجودات آن را دارند.لابد حداقل در این سالهای اخیر،آدمیان باید فهمیده باشندکه ریه در بدن چه اهمیتی دارد!.درختان دقیقا همان نقش ریه انسان را برای کل موجودات زنده این کره خاکی بر عهده دارند!.
گفتیم درختان کتابی قطور از خاطرات تلخ و شیرین روزگارند. اما بخش زیاد و قسمت اعظم این خاطرات بر میگردد به زخمها و نامهربانی هایی که انسانهابرای این موجودات فهیم ونجیب ایجاد کرده اند.درخت زدایی و جنگل تراشیها به بهانه عمران و آبادانی.جنگل سوزی و درخت نویسی به بهانه تفریح و روزگذرانی کمترین نمونه این بی مهری هاست.

تیشه به ریشه درخت تیشه برپیکر زندگی ست

هر تیشه ایی که بر پیکردرختی مینشند و هر تبری که تنش را آزرده میسازد و هر داسی که شاخه ایی را قطع میکند و هر اره ایی که درختی را بر زمین می افکند سمفونی گوش نواز نسیم و برگ و باد را خاموش و ملودی عاشقانه آواز بلبلان و چهچه پرستوها و چلچله ها را در حنجره خشکانیده و به تخریب بخشی از ریه این کره خاکی همت گماشته است. اگر گوش هوش فرا دهیم صدای خس خس نفسهایمان را در پسِ آن عمل نابخردانه وشنیع خواهیم شنید.

فرارسيدن روز درختكاري را با ياد و خاطره تمامي جنگلها و درختان سبزي كه بدست آدميان ناسبز ، سوخته وقلع و قمع گرديده اند، گرامي ميداريم…..

پارس گیلدا
روز درختکاری

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا