اجتماعی

روز زن

روز زن و هزار راه نرفته

روز زن:

روز زن هم از جمله مناسباتی هست که هم ایرانی اش را داریم و هم جهانی اش.چه ایرانی و چه جهانی وقتی این روز فرا میرسد با انواع و اقسام پیامهای تبریک و تهنیت در شبکه های اجتماعی و رسانه ها مواجه میشویم.انواع و اقسام مقالات و نوشته ها وتعریفها و تمجید ها نیست که در این خصوص میشود. بظاهر به مقام والا وشامخ زن و مادر ارج گذاشته میشود.و…

واقعیت قضیه این است که اگر تعارفات قضیه را از این مقوله کم کنیم چیزی برای تبریک گفتن نمیماند!.چرا که امروزه بسیاری از ناهنجاری های جامعه برمیگردد به تعلیم وتربیت وآموزش که بنای آن در خانواده و در جوار و قیمومیت بانوان شکل میگیرد.زنان ومادران ودر کُل بانوانی که در معرض انواع تبعیضات ونابرابری ها و محدودیتها و فشارهای روحی روانیند.کمبودهای مادی و معیشتی جای خود دارد.

برغم همه گونه ادعاهای عریض وطویل باید اذعان نمود که هنوز بخش بزرگی از جامعه جهانی،طبع مرد سالارانه دارد.البته در کشورهای توسعه نیافته، این خوی وطبیعت،غلبه کامل دارد و فاجعه بار است.وقتی فرهنگ غالب جامعه،محدود و محصور نگهداشتن زنان یعنی این سرمایه عظیم اجتماعی ست چگونه انتظار بهره وری از آنان را داریم؟.بهترین وارزشمندترین سرمایه ها وثروتها وقتی در گاوصندوق خانه محبوس گردد چگونه از آن امکان زایش و تولید ثروت وسود میتوان داشت؟.اگر قرار است جامعه ما دارای مردان قوی،تاثیرگذار،باهوش ودارای اعتماد بنفس و متکی به خود باشد،مردانی راهگشا،آینده نگر،مدیر ومدبر و… چگونه انتظار داریم از زنان ضعیف و محصور ، پرورش چنین فرزندان و تحقق چنین مهمی برآید؟.

روز زن و هزار راه نرفته

واقعیت قضیه این است که هنوز جامعه مردسالار در غالب پوسته های کهن فکری اسیر توتم ها وتوهمات  قرون قدیم است.حاضر نیست که مواضع خود را تعدیل بخشد.حاضر نیست خود را با واقعیتهای جهان جدید وفق دهد.امروزه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان،زمام امور جامعه بدست زنان توانمندی ست که بهترین کارنامه کاری را از خود برجای گذاشته و میگذارند.جامعه با این زنان مدیر،مدبر،آگاه وتوانمند وباهوش، سالمترین وبی حاشیه ترین روشهای مدیریتی را تجربه مینماید.

بنظر میرسد در این روز( مهم نیست چه روزی باشد) بجای پرداختن به تملقات و تعاریف وتمجیدهای بی حاصل مرسوم،قدری تامل کنیم و کمک کنیم.کمک کنیم که زنان جامعه ما به جایگاه واقعی خود دست یابند. مردانی سالم ومصلح و بزرگ برای آینده جامعه و جهان تربیت کنند.باور داشته باشیم که جهان آینده شدیدا نیازمند مردانی بزرگ در همه عرصه هاست.این مهم از زنان ضعیف بر نمی آید که زنانی قوی،بااراده،عاقل و آزاد وتوانمند نیاز است.هیچ اشکالی ندارد این تحول در نگرش را اول از همه از خود آغاز نمائیم.

هر روز روز توست.روزت مبارک

پارس گیلدا

روز زن

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا