گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

سنگ سماور

سنگ سماور

سنگ سماور:

یکی از زیباترین و جالبترین جاذبه های کوهنوردی، آشنایی با پدیده های طبیعی نادر است.پدیده هایی که فقط در طبیعت آنهم در نقاط دوردست که دست یافتن به آنجاها به سختی ممکن است میباشد.

کسانیکه با کوهنوردی یا صخره نوردی آشنایی دارند حتما نام سنگ سماور را شنیده اند.

تخته سنگی عظیم و زیبا وستبر و سر به آسمان بر افراشته با ارتفاعی بیش از پانزده متر که بصورت عمودی تنها از یک وجه خود از طریق پایه کوچکی روی سنگی دیگر بند شده است.این سنگ با آن وضعیت خود آشکارا به ضرب المثل”سنگ روی سنگ بند نمیشود “طعنه میزند.!

این سنگ در ارتفاع حدودا 4500 متری مسیر صعود به قله علم کوه(دومین قله بلند ایران در کلاردشت مازندران) از جبهه موسوم به گرده آلمانها قرار دارد . مسیری ست کاملا فنی و صعود از آن مهارت و تجهیزات فنی خاص میطلبد.


علت اتلاق نام سماور به این سنگ که کلمه ایست روسی وبه معنی خودجوش است و از آن بمنظور جوش آوردن آب جهت دم کردن چای و قهوه استفاده میشود دقیقا مشخص نیست. شاید بازهم بدلیل شکل وشمایل خاص این صخره زیبا باشد.

در سالهای اخیر صخره نوردان روی دیواره این صخره عظیم با نصب کارگاه و ابزار  نسبت به صعود روی نوک آن اقدام میکنند که البته مخاطره آمیز است.

توضیح اینکه عکس اول(بالا) در مرداد 98 و به هنگام صعود به قله تخت سلیمان(از دور و بکمک زوم دوربین) گرفته شد. بقیه عکسها از اینترنت برداشته شده است.

پارس گیلدا
سنگ سماور

مطلب مرتبط

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا