گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

شاه معلم

شرحی بر قله شاه معلم واقع در خط الراس ماسوله(گیلان)

شاه معلم:

قله ایی به ارتفاع ۳۰۵۸مترازسطح دریا واقع در خط الراس ماسوله گیلان یکی از پر ترددترین قله های گیلان است.
این قله واقع در جنوب غرب گیلان مشرف بر شمال غرب  ماسوله و هم مرز با شهرستان خلخال و زنجان بعد از قله سماموس که در شرق گیلان واقع است. قله ایی بلنددرگیلان محسوب میشود که پرترددترین قله استان است.

از راههای دسترسی به این قله میتوان راههای شمالی و جنوبی و شرقی را نام برد.مسیر یال شرقی از روستای ماسوله به فاصله ۸۰۰ تا ۱۰۰۰مترازسطح دریا واقع است (با توجه به تفاوت ارتفاع نقاط مختلف آن).این مسیر از کنار بقعه امامزاده ابراهیم آغاز می شود(که در آن نقطه چشمه پر آبی هم وجود دارد) .چند کیلومتر ابتدای این راه،از داخل جنگل می گذرد.بدلیل عبور از مسیر جنگلی و کمی بالاتر بدلیل مشرف بودن بر چشم اندازها و دور نمای دو طرف مسیر ،پرترددترین راه در بین کوهنوردان است.

شرحی بر قله شاه معلم واقع در خط الراس ماسوله(گیلان)

البته این راه، جاده ماسوله به خلخال را در راه رسیدن به قله در منطقه ای بنام خارند قطع می کند. میتوان برای کوتاه شدن راه، از این نقطه کوهپیمایی را آغاز کرد(در حاشیه جاده محلی برای پارک خودروها وجود دارد).قبل از احداث جاده ماسوله به خلخال ، مبدا صعود به قله شاه معلم از خود شهر ماسوله ومسیر فوق الاشاره بود.  ،ولی اکنون با وجود جاده اگرچه قسمت اعظم آن خاکیست ،کوهنوردان ترجیح میدهند تا منطقه خارند که به فاصله ۱۷۵۰ متراز سطح دریا واقع است را با خودرو طی نموده و بقیه مسیر را پیمایش نمایند.

بدیهیست در زمستانها، مخصوصا به هنگام برف وبارندگی که جاده فوق، لغزنده ویخبندان باشدومسدود گردد وعبور ومرور از آن ناممکن شود ،لاجرم آغاز پیمایش باید از خود شهر ماسوله باشد.مسیر جنوبی هم از منطقه ای بنام دولیچال آغاز می گردد که در کیلومتر ۱۴ جاده ماسوله به خلخال می باشد .بدلیل شن اسکی بودن و تا حدودی شیب تند، راه جنوبی کم تردد است و این باعث شده که در بیشتر قسمتها راه، پاکوب مشخصی وجود نداشته باشد ولی کوتاهترین راه صعود به قله شاه معلم می باشد.

شرحی بر قله شاه معلم واقع در خط الراس ماسوله(گیلان)

برای صعود به قله شاه معلم از منطقه خارند، با سه شیب تند وتعدای شیب کُند مواجه خواهیم شد.شیب اول همان ابتدای کار است که مربوط است به منطقه دوریکله که جنگلی و زیباست.بعداز آن که روی خط الراس قرارگرفتیم وبا پیمایش مقداری از مسیر به شیب دوم میرسیم که نفسگیرتراز شیب اول است.با اتمام پیمایش آن وارد منطقه ایی میشویم بنام پاگرد ودر نهایت شیب انتهایی که منتهی به قله میشود ونسبت به دو شیب دیگر اندکی ملایم است.

در سالهای اخیر به همت دو سه نفزاز کوهنوردان منطقه، کل مسیر شاه معلم تا قله، تیرک گذاری،نصب پرچم،پایه چینی با سنگ وگابیون گذاری شده است.با نصب ۱۹ عدد تابلوی راهنما ،همراه با درج ارتفاع ،مسیریابی وپیمایش را برای کوهنوردان مخصوصا در زمستانها وهمزمان با بارش برف وریزش مِه تسهیل نموده است.

یکی از ویژگیهای بارز مسیر خارند تا قله شاه معلم، عدم وجود چشمه آب است ولذا کوهنوردان به هنگام پیمایش باید به این مهم توجه نموده وآب لازم برای رفت و برگشت حداقل به میزان سه لیتررا به همراه داشته باشند.مسیر قله شاه معلم از روستای ماسوله تا قله دارای دو اقلیم متفاوت است بطوریکه تا ارتفاع 2000 متر پوشیده از جنگل وگونه های  گیاهی متنوع واز ارتفاع 2000 ببالا خشک و بیایانی ست .

شرحی بر قله شاه معلم واقع در خط الراس ماسوله(گیلان)

در تابستانها با توجه به گرمی هوا و بالا بودن رطوبت منطقه و نبودن چشمه در مسیر ، غالب کوهنوردان ترجیح میدهند که این مسیر را شبانه طی کنند!.پیمایش شبانه این مسیر در یک هوای صاف با رویت یک آسمان مملو از ستاره ،با در خشش ماه پرنورش و دیدن کهکشان راه شیری و رویت دُب اصغر و اکبرش در میان سکوت کوه و صدای گاه وبیگاه سگان گله که از دور دستها به گوش میرسد و نیز مشاهده کورسوی نور چراغ شهرهای وروستاهای غرب گیلان از ماسال و فومن و شاندرمن گرفته تا آبکنار وکپورچال و انزلی و…جلوه ایی خاص ولذتی دوچندان دارد.آنچنان حظی که شیرینی اش، سختیهای و خستگیهای صعود را از تن کوهنوردان زدوده وبه آنان جانی دوباره میبخشد.

اگر اهل عکس و عکاسی باشید،میتوانید غروب ارتفاعات شاه معلم را در حالیکه دریایی از ابرها در زیر پای شماست و خورشید که میرود در دوردستها پشت کوهها و قله ها موقتا با این رخ زمین وداع نماید ونیز صحنه های بدیع طلوع زیبای خورشید را در صبح روز بعد که می آید تا اولین پیام و سلامش را به قله و زمین شب زده برساند در لنز دوربین خود ثبت و ضبط نموده تا بعدها خاطرات این صعودها و این صحنه ها که نظیرش را در هیچ شهری نمیتوان یافت را به شیرینی مرور کنید.

اهالی بومی در حوالی منطقه معتقدند وجه تسمیه این قله به پیر عارفی برمیگردد که غالب اوقاتش را در این قله سپری میکرده وسرآخر نیز در همان مکان فوت ودر آن حوالی مدفون شده است که البته سندیتی برای آن موجود نیست.

شرحی بر قله شاه معلم واقع در خط الراس ماسوله(گیلان)

برای صعود به این قله علاوه بر ماسوله از خانی بند ماسال نیز صعود میکنند.در اینصورت روی قله به جایی میرسیم موسوم به مولومه بند به ارتفاع 3112 متر که برخی این نقطه را بعنوان قله شاه معلم قبول دارند.فاصله زمینی این نقطه تا قله ایی که از قبل بعنوان شاه معلم موسوم بوده حدود دو کیلومتر است.

فاصله زمینی منطقه خارند تا قله، حدود ۱۰ کیلومتر ومدت زمان پیمایش بصورت تیمی بین پنج تا پنج ونیم ساعت و فاصله برگشت نیز بین سه ونیم تا چهارساعت قابل تخمین است.
تمام عکسهای زیر مربوط است به صعود شبانه مورخ سوم مرداد نود و هشت.

دریای ابر(منطقه دوریکله)….!
جلوه دیگری از زیبایی های مسیر
بهر مجنون تو این کوه و بیابان تنگ است، بهر ما کوه دگر باید و صحرای دگر..!
و صبح زیبا……

جان در قدمش ڪنم

ڪه آرام دل است

سعدی

درختان ایستاده میمیرند…!

گفتم : ای جنگل پیر
تازگیها چه خبر ؟
پوزخندی زد و گفت : هیچ ، کابوس تبر . . .!

با همنوردان باشگاه کوهنوردی سپهر رشت

پریدن کار دل است و قدم زندن کار عقل، اگر لذت جهان خواهی با دل همسفر شو و اگر مقصد خواهی آهسته رو!.

گزارشات مربوط به صعودهای قبلی را میتوانید در لینکهای زیر مطالعه کنید.

قله شاه معلم ماسوله

صعود شبانه به قله شاه معلم ماسوله

پارس گیلدا

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا