محیط زیست

علفهای هرز انگلی

توضیح یک پدیده طبیعی در درختان جنگلی

علفهای هرز انگلی:

جنگلهای اطراف امامزاده هاشم(رشت)

در بعضی از مناطق جنگلی ، گاهی اوقات به درختانی برخورد میکنیم که در فصل پائیز و زمستان که اصولا فصل خواب درختان است ، برغم ریزش برگهایشان همچنان در بخشهایی از تنه وشاخه های خود دارای سبزینه ایی هستند که گویی چیز شبیه پیچک و امثالهم باشد که از زمین به تنه درخت چسبیده و در آن بالا بالاها بخشی از سبزی آن باقیمانده است…!.
ولی نزدیکتر که میشویم میبینیم پیچک  ویا چیزی شبیه پیچک در کار نیست واین بخش از سبزینه که از دور بیشتر به لانه کلاغ شبیه هست گویی بخشی از شاخه و ساقه درخت و تولید همان درخت است بطوریکه در زمستان نیز از درخت تغذیه میکند وسبز و برگدار باقی میماند.

توضیح یک پدیده طبیعی در درختان جنگلی

اینها علفهای هرز انگلی هستند که بصورت انگلی از تنه و ساقه درخت تغذیه میکنند و علت سبز بودنشان فتوسنتز نیست چون اصولا در زمستان فتو سنتز وجودندارد واین نوع از گیاهان نیز اصولا قادر به فتو سنتز نیستند.اینها در واقع بنوعی در دسته آفات گیاهی قرار میگرند و باید با آنها مبارزه و از رشدشان و نشر وپخش آلودگیهای آن جلوگیری کرد.

اگر درختان میوه مبتلابه این آفت شوند در سال بعد با اُفت  محصول مواجه  میشوند.یعنی این گیاهان با تغذیه از شیره خام و شیره پرورده ، مانع رسیدن مواد غذایی به شاخه و جوانه شده و مانع رشد و تشکیل و تبدیل جوانه به میوه میشوندو یا باعث ریز ماندن میوه های درخت میگردند.!بنابراین ضروری است حتما با نظر کارشناس ذیربط سمپاشی و معدوم گردند.

توضیح یک پدیده طبیعی در درختان جنگلی

ناگفته نماند که برخی از این گیاهان برغم مضراتشان گاهی نیز مفید بوده و مصارف دارویی دارند.

همان توضیحات عکس بالا

پارس گیلدا

علفهای هرز انگلی

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا