علمی

قرن نو

آغاز سال 1400 ،شروع قرن نو

قرن نو:

مدتی مانده به انتهای سال 1399 و شروع سال 1400 در فضای مجازی صحبت از شروع قرن 15 هجری شمسی همزمان با پایان سال 1399 بوده است.متعاقبا کارشناسی ظاهرا از موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در تلویزیون ظاهر شد ومصاحبه نمود و ابراز داشت که حسب عرف و قرارداد پایان سال 1399 پایان قرن حاضر وآغاز قرن جدید نیست واز عمر قرن حاضر یکسال دیگر باقی مانده است وآغاز قرن جدید هجری شمسی از ابتدای سال 1401 است!.

تفاوت نگرشها وقضاوتها به تفاوت در نظر گرفتن مبدا زمان برمیگردد.آنچه کارشناس ژئوفیزیک دانشگاه تهران به آن استناد میکند و به ذهن برخی از مردم نیز باورانده است موضوع عرف و قرارداد است که بر اساس آن معتقد است شروع قرن از یکم هر سده آغاز میشود. همانطور که میدانیم هر سده صد سال یعنی یک قرن است.بر این اساس طبعا شروع سده بعد هم از یکم صد سال دیگر خواهد بود.

آغاز سال 1400،شروع قرن نو

منتهی بنظرم این استدلال کارشناس موسسه ژئو فیزیک اگر همچنانکه خودش گفته بر پایه عرف و قرار داد باشد مهم نیست . از این نوع قراردادها در بقیه زمینه ها هم فراوان موجود است. ولی واقعیت قضیه این است که هیچ پایه علمی و منطقی ندارد چرا که هیچگاه مبدا زمان از یک نیست بلکه از صفر است.یعنی عدد یک بناگهان وبخودی خود هیچوقت یک نشده .از یک جایی شروع شده به یک رسیده و ادامه یافته است وآن نقطه شروع عدد صفر است.در واقع بعد از طی شدن بازه صفر تا یک، عدد یک حاصل شده و سپس یک شده وبازه یک تا دو طی شده و عدد دو حاصل شده و الی اخر.

کما اینکه مثلا دقایقی بعد از ساعت 24 را که در بازه 0 تا 1 قرار دارد میگوئیم مثلا سی وپنج دقیقه بامداد و این وضعیت تا ساعت یک(نه خود یک)ادامه دارد به محض اینکه ساعت یک شد ما وارد بازه یک تا دو شدیم ومیگوئیم یک وده دقیقه یا یک ونیم و الی اخر.در بازه یک تا دو ،نه یک ساعت که بیش از یکساعت از مبدا زمان سپری شده است.اتلاق یکساعت در این بازه درست نیست.

همینطور همین استدلال را تعمیم بدهیم به سال وقرن و….با این توضیح سر انگشتی هم حساب کنیم از صفر تا 99 (بازه صفر تا یک .بازه یک تا دو وبازه دو تا سه و…تا بازه 99 تا 100)را بشمریم میشود صد تا یعنی صد سال یعنی یک سده.بنابراین از لحاظ علمی و ریاضی پایان سال 99 هر سده پایان قرن تلقی گشته و آغاز هر سده با با پیش ارقام دو صفر سمت راست آغاز قرن وآغاز سده جدید است…

پارس گیلدا

قرن نو

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا