گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

نیلوفر

نیلوفر آبی،عروس مردابهای شمال...!

نیلوفر:

شاید نتوانید گلی پیدا کنید که در طول تاریخ در نزد اکثر ملل و اقوام وادیان از ازمنه دور تا حال حاضر به اندازه نیلوفر دارای ارج و قُرب وتقدس و احترام باشد!.وقتی این گل پُر رمز و راز را در جایی دیدم آنقدر محو زیبایی اش شدم که خواستم چند خطی در وصفش بنگارم. اما وقتی وارد مطلب شدم،براستی توانم را در توصیفش بغایت عاجز یافتم.
نیلوفر،گلی مورد احترام نزد همه اقوام وملل وادیان از زمانهای دور تا حال حاضربه پارسی باستان،نیلپر نامندوبنا به مقتضای جغرافیا،نیلوفر مصری یا سوسن آبی و گاهی نامهای دیگر نیز خطابش میکنند.ولی او تیره اش از نیلوفریان است با سوسنیان میانه ایی ندارد!.

مرداب کیا کلایه لنگرود

عروس مردابها…!

این گُل،همواره و در همه دوره های تاریخی و نزد همه ملل وادیان از هندو و بودا ومیترائیسم گرفته تا مصر دوران فراعنه ویونان سوفسطائیان وسیطره الهه های باستان و ایران زرتشت و آهورامزدا و…نماد مشترک پاکی ونجابت و روشنگری و زایش و زیبایی بوده است.بنابراین به جرات میتوان گفت که این گُل به همه تعلق دارد!.برخی آنرا نماد خورشید و روشنی و گرمی وآتش دانسته اند.هندوان و بودائیان آنرا نمادی برای مراقبه و سفر روح واتصال به نیروانا قلمداد میکنند.
اما از رویشگاه زمینی این گُل آسمانی بگویم که برخلاف ظاهر قشنگش،محیطهای خشن و لجنزارها و مردابها وکف رودخانه هاو…است.به همین دلیل است که بسیاری از اهل نظر بر این عقیده اند چنانچه طینت و ذات و گوهر انسانها،پاک وآسمانی باشد،فارغ از اینکه خاستگاه زمینی اش کجا هست،به اصل خود رجعت کرده و آلایشات محیطی تاثیری در چگونگی رویشش نخواهد داشت.بالعکس چنانچه اصل و پایه وبنیان کسی بد باشد،چنانچه در خاک بهشت موعد هم فرود بیاید میل به قهقرا پیدا میکند!.

گلی که بر خلاف ظاهر قشنگش در جاهای خشن و لجنزار رشد میکند

گُل باستانی مقدس

در بسیاری از سنگ نوشته های باستانی منجمله تخت جمشید، نماد این گل بکار گرفته شده است.داستانهایی که از آن تعریف میشود بر میگردد به الهه آب(ناهید در ایران باستان یا آناهیتا در یونان قدیم).

بقول سعدی:توان گفتن به مه مانی ولی ماه،نپندارم چنین شیرین دهان هست!
گفتم به گل سرخ که عارت ناید!پیش از تو گل زرد به بازار آید؟گفتا که مگر حدیث شه نشنیدی!رجاله ز پیش وشه بدنبال آید!

از ویژگیهای این گُل زیباروی رنگارنگ،این است که در ماههای سرد سال به خواب میرود و از فروردین لغایت تابستان به جلوه گری میپردازد.قُدما معتقد بودند که بهترین احترام به این گُل تکثیر و پروش آن است!.خبر خوش اینکه پرورش و نگهداری آن حتی در حوضهای خانگی و باغچه ها نیز امکانپذیر است.

گل عزیز است ولی نیلوفر عزیزتر!

نکته اخر رو هم عرض بکنم و شما را با این گل و گلبرگهای و زیبایی هایش تنها بگذارم.گفتیم که خاستگاه این گُل در لجنزارها و مردابهاست ولی نه اینکه مردابها را آلوده به فاضلاب صنعتی و انسانی و زباله واَشغال و ضایعات و… نمائیم!.چیزی که متاسفانه در بسیاری از رویشگاههای این عروس مرداب بوفور دیده میشود وشاید منجر به قهر و خاموشی و هجرتش گردد.

گل همین پنج روز وشش باشد…!
گلی آسمانی در میان زمینیان
دلبران دل میبرند اما تو جانم میبری..!
در نزد هندوان و آئین بودا ،نیلوفر نماد سفر روح و اتصال به نیرواناست.

پارس گیلدا

نیلوفر

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا