محیط زیست

پاکتراشی جنگل های هیرکانی درطرح انتقال آب خزر

پاکتراشی جنگل های هیرکانی درطرح انتقال آب خزر:

به گزارش #اسکان_نیوز، در “گزارش ارزیابی مالی – اقتصادی طرح شیرین سازی وانتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی ایران”، اختصاص 375 میلیارد تومان اعتبار برای ساخت جاده های جدید در حاشیه این طرح برآورد شده است.این رقم  با بالا رفتن نرخ دلار، دست کم چهار برابر خواهد شد.

این موضوع، آنگاه محل نگرانی می شود که بدانیم بیش از 50 کیلومتر از مسیر180 کیلومتری انتقال آب کاسپین(خزر) از ساحل دریا تا مقصد یعنی سمنان، از میان جنگل های بکر هیرکانی با تراکم تاج پوشش بالای 75 درصد در رقوم ارتفاعی 850 تا 1600 متری می گذرد. این محدوده جزو محدود جنگل های متراکم و انبوه هیرکانی – کاسپیانی جهان به شمار می رود که ناگزیر، قطع می شوند.

پاکتراشی جنگل های هیرکانی درطرح انتقال آب خزر

این درحالی است که بر اساس آخرین گزارش ها درباره وضعیت جنگل های هیرکانی شمال کشور، اگر روند فعلی را درباره این جنگل ها ادامه دهیم تا 30 سال دیگر، چیزی از این جنگل های منحصر به فرد در ایران باقی نخواهد ماند.

جنگلهای هیرکانی میرااث و ثروت عظیم به یادگار مانده از پیشینیان است و حفظ ونگهداری از این ثروت ملی بر همه ما ونیز دولت لازم وواجب است.

پارس گیلدا

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا