علمی

پیامی دیگر از ورای منظومه شمسی

پیامی دیگر از ورای منظومه شمسی

کاوشگر New Horizons یا افقهای نو در شب سال نو میلادی(۲۰۱۹) به فاصله 6/6 میلیارد کیلومتری زمین (تقریبا بیرون از محوطه منظومه شمسی )رسید.او در فاصله سه هزار وپانصد کیلومتری یک جرم آسمانی موسوم به تولی التیما (باعرض  سی کیلومتر ) قرار گرفت .در انجا اولین پیام خود که حاوی عکسهایی از این جرم آسمانی میباشد را به زمین مخابره کرد.


تصویرتولی التیما که توسط کاوشگر،،افقهای نو،،به زمین ارسال شد،حدس و گمان دانشمندان کیهان شناس را در مورد آن که شکلی شبیه نیم پیکرانسان دارد را تقویت نموده است.

عبور کاوشگر فوق از میان توده ایی از اجرام آسمانی که جملگی در لبه کمربند بیرونی منظومه شمسی قرار گرفته اند و از زمان تشکیل آن برجای مانده اند حکایت از سالم بودن این کاوشگر دارد.مواد تشکیل دهنده این اجرام آسمانی ، عمدتا آمونیاک یخ زده ،متان یخ زده و همچنین آب یخ زده هست.

مکانی که کاوشگر این عکس را مخابره کرد

مکانی که این کاوشگر از انجا عکس مخابره کرده جائیست که درجه حرات آن بین 30 تا40 درجه سانتی گراد بالای صفر مطلق (حدودا بین 230 تا 240 درجه سانتی گراد زیر صفر)است.
توضیح اینکه صفر مطلق یا صفر کلوین معادل 273/15 درجه سانتی گراد یا 459/67 درجه فانهایت زیر صفر است.

در محل قرار گیری این کاوشگر، خورشید تقریبا هیچ سیطره ایی از بابت فعالیتهای ترمودینامیکی(آنتالپی با انتروپی) ندارد.به زبان ساده تر خورشید در این ناحیه هیچ توانی از بابت تبادل انرژی با جهان خارج از منظونه شمسی  ندارد.
آنتن این کاوشگر چنانچه به سوی زمین تنظیم باشد ،شش ساعت و هشت دقیقه زمان نیازدارد  تا سیگنالهای ارسالی خودرا  به زمین برساند.

عمر تغذیه کاوشگر

گفته شده است که باطری این کاوشگر تا 20 سال آینده توانایی تامین تغذیه مورد نیاز او را در بیرون از فضای منظومه شمسی دارد.اگر چنانچه عکسهای ارسالی این کاوشگر ظرف ماههای آینده دارای بار علمی لازم باشد شاید ناسا را متقاعد کند که با تخصیص بودجه بیشتر ،آن کاوشگر را به سوی اجرام دیگر هدایت تا از چگونگی پیدایش آنهاوجهان هستی اطلاعات ذیقیمتی بدست آورد.

گفتنی ست این فضا پیما در ۱۹ فوریه ۲۰۰۶ به فضا پرتاب شده بود.

پارس گیلدا

پیامی دیگر از ورای منظومه شمسی

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا