گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

گنبدعلویان

گنبد علویان یک اثر تاریخی از دوره سلجوقیان

گنبدعلویان:

پوشش مقر گنبد فروریخته
توضیحاتی در مورد بنا و قدمت آن

یکی از اماکن دیدنی شهر همدان گنبد علویان است.این مکان بعنوان مسجد در قرن ششم هجری و اواخر دوره سلجوقیان بنا شد.روایت است مقبره ایی که در سرداب این بنا وجود دارد مربوط است به دو تن از خاندان علویان که بانی وموسس این مسجد بوده اند. گنبد این بنا  بعدها بدلیل عوارض طبیعی فروریخت.در حال حاضر ،بنا فاقد گنبد است.

ساختمان بنا

یکی از ویژگیهای جالب این بنا سبک معماری داخل و گچبری های آن است . با توجه به دانش مهندسی ومعماری و ادوات کار آن دوره ایجاد این بنا با این دقت وظرافت، مبین این است که معمار یا معماران این بنا از دانش وسیعی در علوم هندسه ومهندسی و معماری و هنر وفن گچبری برخوردار بوده اند که توانسته اند با استادکاری بینظیر خود اشکال مختلف را با درنظر گرفتن قرینه و تقارن با نظم وترتیب خاصی روی دیوارها و سقف وستونها اجرا نمایند.

نقش ونگارهای روی دیوار ونیز آیات قرآنی که در آن نوشته شده نشان از وجود استادکاران خبره در 900 سال قبل میباشد
آیه الکرسی روی هلالی های محراب مسجد
عظمت معماری از نمایی دیگر.گفتنی ست با توجه به نبود داربست به سبک فعلی در آن دوران و ایجاد چوب بست و قرار گرفتن کارگر و معمار در آن ارتفاع وبالا بردن مصالح وملزومات و از همه مهمتر تمرکز ذهنی روی اجرای دقیق نقشه از شاهکارهای مهندسی معماری عهد قدیم بوده است.

این اثر در سال 1310 ثبت ملی شده است.

پارس گیلدا

گنبدعلویان

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا