گوناگون

جاده چالوس

جاده چالوس وتونل کندوان

جاده چالوس:

جاده چالوس
افتتاح جاده چالوس در آذر1312 با امکانات ابتدایی و صرفا بکمک نیروی انسانی

تا اواخر دوره قاجار راه های ارتباطی تهران شمال عبارت بودند از جاده هراز،جاده فیروز کوه و جاده قزوین به رشت.یک راه خاکی مالرو نیز بین کرج و چالوس وجود داشت که رفت و آمد در آن بسیار سخت و دشوار بود.در بهار سال 1310 رضاه شاه تصمیم گرفت که این جاده را که تا آن موقع به جاده 59 معروف بود(بخشی از مجاهدان شمال در زمان انقلاب مشروطیت  از طریق این راه خود را به گچسر وکرج و تهران رسانیده بودند.) تعریض و بعنوان یک مسیر عبور مرور استاندارد به بهره برداری برساند.طی دو سال،جاده اماده و در 12 آذر سال 1312 مورد افتتاح قرار گرفت. منتهی یکی از سختترین بخشهای جاده ،حفر تونلهای متعدد آن بود. با توجه به امکانات محدود وبدوی آن زمان، حفر آنها تنها با نیروی انسانی و با ابزارها و ادوات اولیه غیر ماشینی و صرفا بکمک بیل وکلنگ و ووو صورت میگرفت .

جاده چالوس وتونل کندوان

از سختترین بخشهای این جاده، حفر تونلی بفاصله 90 کیلومتری چالوس ودر ارتفاعات 2700 متری سطح دریا، به عرض 5/5 و ارتفاع 6 متر بوده است.دستور ساخت این تونل توسط رضا شاه در سال 1314 صادر ودر سال 1317 افتتاح گردید.بدلیل بکار گیری کارگران قدرتمند روستای کندوان آذربایجان شرقی در ساخت این تونل( که رضاشاه به هنگام ماموریت دوره نظام خود در آن استان از آنان شناخت حاصل نموده بود )بعدها به تونل کندوان معروف گردید .این تونل بطول 1884 متر از شاهکارهای راهسازی با ادوات ابتدایی در زمان خود و بلکه بینظیر بوده است.کارگران این تونل برای تشویق در ساخت آن هر کدام یک سکه پنج ریالی جایزه دریافت مینمودند.

جاده 59 یا همان جاده چالوس در حال حاضر در زمره یکی از پرترددترین و زیباترین جاده های جهان است که فاصله 168 کیلومتری   کرج و شمال را به هم وصل میکند.

احداث جاده چالوس شاهکار عمرانی قرن

شاید در قرن رو به پایان حاضر کارهای عمرانی زیادی در این مملکت صورت پذیرفته باشد ولی بدون شک جاده چالوس و نیز راه آهن سراسری ایران با توجه به زمان ساخت شان وادوات و امکانات موجود در آن زمان مهمترین و ارزشمند ترین آنها محسوب میشود.

کاری بزرگ با دستی خالی…!

پارس گیلدا
جاده چالوس

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا