گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

جنگل اربوناب

جنگل اربوناب رودبار بخشی از جنگل ارزشمند هیرکانی

جنگل اربوناب:

یکی از مسیرهای صعود به قله درفک، مسیر موسوم به جنگل اربوناب است.ارتفاع این جنگل از سطح دریا بین ۲۰۵۰ تا ۲۱۵۰ متر است. اربو ناب یا اربه ناو بخشی از جنگل هیرکانی منطقه گیلان واقع در محدوده خورگام رودبار است. با درختانی تنومند عمدتا اربه،راش،مازو،بلوط ،افرا،گردو،شیردار،ممرز و امثالهم.

اطراف این جنگل زیبا، چشم اندازهای بسیار بکر از طبیعت وجوددارد.طبیعتی که جاذب طبیعتگردان است.برای اشنایی بیشتر با جنگلهای هیرکانی اینجا را کلیک کنید.

در این جنگل چندین چشمه وجود دارد.نوع خاک مسیر قله درفک بگونه ایی ست که آب را جذب و به اعماق زمین هدایت میکند .در نتیجه در مسیر قله درفک چشمه قابل توجهی وجود ندارد.به همین خاطر،جنگل اربوناب اغلب محل اطراق و کمپینگ کوهنوردان و طبیعت گردانی ست که از این مسیر قصد صعود به قله را دارند.

میهمانان ناخوانده و خطری که این جنگل ارزشمند را تهدید میکند!

متاسفانه چندین سال است که جنگل اربوناب مورد هجوم آفرودها و موتورکراسهاست.اگرچنانچه نظارتی به چگونگی حضور این میهمانان ناخوانده به حریم این بخش از جنگل هیرکانی که توسط یونسکو ثبت جهانی شده است نشود شاید خیلی زود طومار این جنگل نیز پیچیده و به سرنوشت بخشهای نابود شده جنگل هیرکانی دچار شود.

اربوناب

با توجه به پرس جوهای محلی، نزدیکترین تعریفی که از واژه اربوناب به ذهن متبادر میگردد به شرح زیر است:

اربوناب یا اربه ناو کلمه ایی ست مرکب از اربه که میوه ای ست جنگلی ریز با طعم گس وملس.این میوه محصول درخت اربه است.میوه بعد از رسیدن، پخته و شیرین میشود.این میوه به خرمالوی جنگلی نیز معروف است. اهالی آنرا پخته و از آن دوشاب تهیه مینمایند.دوشاب اربه بسیار ماکول و خوشمزه است.

ناو

ناو یا ناب یا نوب، نوعی کانال آبرسانی سنتی ست .این کانال از طریق تخلیه بخشی از تنه درخت بشکل با سطح مقطع “یو” انگلیسی ساخته میشد. از آن بعنوان کانال آبرسانی یا نگهداری آب برای آبشخور دام استفاده میکردند.هم اکنون هم در بعضی نقاط ییلاقی و کوهستانی گیلان چنین کانالهایی موجود و مورد استفاده است.برای آشنایی بیشتر با نوب اینجا را کلیک کنید.

کمی قدیمی تر و در غیاب کانالهای آبرسانی سیمانی وپولیکا ، این نوع کانالها در نقاط مختلف گیلان اعم از کوه یا دشت کاربرد وسیعی داشته اند.

عکسهایی از جنگل اربوناب

کمپهای لاکچری و تفریحی مخرب جنگل
درختی که مورد عنایت صاعقه قرار گرفته است
اطراف جنگل
بخشی دیگر از جنگل و سازه سنتی آن
اینهم بخشی دیگر از فضای اطراف جنگل
همان توضیحات بالا
عنایت برخی از طبیعت گردان!
اینهم صاعقه زدگی دیگر

پارس گیلدا

جنگل اربوناب

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل ، پدر و پدربزرگ ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا