امثال و حکم

حکمت عمردرازفرعون

حکمت عمردرازفرعون:

سید ابن طاووس(عالم شیعی قرن هفتم) در کتاب الملاحم و الفتن (ص۳۵۹ – ۳۵۸) می‌گوید:

در روایت است که روزی موسی و هارون به خدا گفتند: چرا به فرعون عمر دراز دادی و تا مدت‌ها نفرین ما را در حق او اجابت نکردی؟. خدا گفت: فرعون، یک عیب داشت و یک حُسن. عیب او این بود که دعوی خدایی می‌کرد، و حُسن او این بود که شهرها را آباد و راه‌ها را امن و سفره‌ها را رنگین کرده بود. از دعوی خدایی او زیانی به من نمی‌رسید اما فرمانروایی او به سود مردم بود. پس من از حق خویش گذشتم تا مردم آسوده باشند.

رضا بابایی

حکمت عمردرازفرعون

پارس گیلدا

مطلب حکیمانه بالا عنایت وتوجه نظام آفرینش و  کاینات به عمران و آبادانی وبهبود معیشت وزندگی آدمیان را میرساند.بسیاری از پیروان مکاتب وادیان و راهبران و مبلغانشان، عمده توجه خود را صرف راهنمایی و هدایت انسانها جهت زندگی اُخروی معطوف مینمایند.واز ساختن زندگی دنیای آنان اِبا واکراه دارند.سعادت و رستگاری را در آخرت دیده و به دنیا و بهبود زندگی این دنیایی مردمان،رغبتی نشان نمیدهند.انسان نیازمند و گرسنه و فقیر قادر به فکر کردن نیست تا چه رسد به فرهیختگی و فرزانگی.ای بسار جُرم ها و جنایات ناشی از فقر ونداری در جامعه اتفاق میفتد که مسیر حرکت و توسعه وپیشرفت را سد کرده و مانع ترقی وتعالی فکری جامعه انسانی شده که خود نابود کننده عزت وآزادگی و بالندگی جوامع ودر نهایت مانع رستگاری ست که در ادیان وعده آن به مردم داده شده است.

مطال بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا