محیط زیست

دارکوب

شرحی مختصر در شناخت دارکوب

دارکوب:

حتما شما هم به هنگام جنگل نوردی یا عبور از یک مسیر جنگلی صدای کوبیدن نوک دارکوب بر بدنه درختان را از دهها متر آنطرفتر شنیده و یا این تلاش حیوان را برای ارتزاق وتلاش برای معاشش از نزدیک دیده اید.

دارکوب پرنده ایست که دارای  یک منقار متمایز بلند است. با استفاده از آن در درختان سوراخ حفر می‌کنند. او این کار را به‌منظور بیرون کشیدن حشراتی که در زیرپوست درختان زندگی می‌کنند، انجام می‌دهد.یک دارکوب معمولی می‌تواند تا 20 بار در هر ثانیه نوک بزند!. دلیل اینکه دارکوب می‌تواند به این اندازه نوک بزند و سرخود را بدون درد گرفتن به سرعت به جلو و عقب ببرد، وجود کیسه‌های هوا در اطراف مغز دارکوب است که همانند بالشتکی از آن محافظت می‌کنند.

دویست گونه دارکوب تاکنون شناسایی شده وبسیاری از 200 گونه دارکوب بر روی زمین، امروزه جزو حیوانات در معرض تهدید و خطر انقراض در نظر گرفته می‌شوند؛ که عمدتاً به دلیل جنگل‌زدایی است که در سراسر جهان رخ می‌دهد. به این معنی که دارکوب‌ها در حال از دست دادن خانه‌های خود هستند.

  دارکوب: Picidae

دارکوبها با توکانها تفاوت دارند اما جزو خانواده‌های نزدیک به هم هستند. هر دوی این پرندگان دارای پاهایی هستند که ۲ چنگال به سمت جلو و ۲ چنگال به سمت عقب دارند. وقتی پرواز می‌کنند بال‌هایشان را به سرعت به هم می‌زنند. در نتیجه در هنگام حرکت در هوا بالا و پایین می‌شوند. همانگونه که گفته شد دارکوبها منقارهای نیرومندی دارند که برای سوراخ کردن پوست درختان و جستجوی حشرات به کار می‌برند. آن‌ها طعمه‌های خود را به وسیله زبان بلند که دارای نوک چسبناکی است از مخفیگاهشان بیرون می‌کشند.

محققان چینی دریافته‌اند بدن این حیوان ۹۹ درصد انرژی ناشی از ضربه‌ها را به عنوان «انرژی کرنشی» (ارتجاعی) ذخیره می‌کند.دارکوب‌ها پرندگانی درخت‌­زی با منقاری قوی و نوک تیز هستند.همانگونه که ذکر شد زبان آنها خیلی دراز و چسبناک است و پاهای قویی با دو انگشت در جلو و دو انگشت در عقب دارند. دم آنها محکم است و هنگام بالا رفتن از درخت از آن به عنوان تکیه­‌گاه استفاده می‌کنند. این پرندگان با کمک نوک بسیار تیز و محکم خود تنه درختان را سوراخ می‌کنند.دارکوب‌ها پرندگان تک­زی هستند و پروازی پرتوان و موجی دارند. لانه آنها در سوراخ­‌هایی است که در تنه درختان ایجاد می‌­کنند و از حشرات، میوه‌ها، مغز دانه‌­ها و شیره ­ درختان تغذیه می‌کنند.

نام علمی دارکوب Picidae  میباشد

پارس گیلدا

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا