عکس و فیلممحیط زیست

شهرک پیربازار

نقاشی شهرک پیربازار اثری از نقاش روس

شهرک پیربازار:

شهر کوچک پیربازار در سال ۱۸۹۵، اثر نقاش روس

پیربازار،شهرکیست کوچک در استان گیلان (در نزديكي رشت). پاول یاکوولویچ نقاش روسی در سال ۱۸۹۵ میلادی در مسیر خود از بندرانزلی به تهران، آن را هنرمندانه به تصویر کشیده است. یاکوولوویچ به همراه الکسای نیکولایویچ، ژنرال ارتش روسیه، سفیران ویژه تزار روس بودند.این نقاشی آبرنگ ،امروزه در موزه ارمیتاژ شهر سن پترزبورگ نگهداری میشود.

نميدانم خوانندگان این متن که  غير گیلانی هستند در سالهای اخیر اين مسير را ديده اند يا نه؟.بطور خيلي خلاصه بايد عرض كنم كه در سمت چپ اين اثر نقاشي ،بجاي آن مسير كوچك (اصطلاحاً مالرو) ،يك اتوبان چهارباند با مسيرهاي رفت وبرگشت مجزا ايجاد شده است.در سمت راست آن اندكي به سمت پائین،زمينهاي منطقه گلسار رشت واقع شده اند.زمینها و ساختمانهای  آن منطقه داراي بيشترين مرغوبیت و قيمت روز در اين شهر است.

این یک عکس واقعی تقریبا مربوط به همان ایام  است.در سمت راست عکس یک قایق کوچک پارویی(کرجی یا لوتکه)میبینید که نشاندهنده این است این رودخانه قبلا دارای آب کافی برای عبورمرور این وسیله بمنظور ماهیگیری یا عبور مسافر(به همراه بار)بوده است.وجود گونی ها و بسته های بار و چهارپا در سمت مقابل ،موید بارگیری کالا جهت فرستادن آن توسط قایق های پاروی به کشتی در کنار دریا با بالعکس دریافت بار از کشتی میباشد.نام این رودخانه گوهر رود بوده است.اتلاق نام گوهررود به این رودخانه بدلیل ارزش واهمیت بالای اقتصادی آن برای اهالی بوده است.اگرچه با توجه به وضعیتی که در حال حاضر این رودخانه دارد ودر متن توضیح داده شده است.اکنون انتساب این نام به این رودخانه کمی مضحک بنظر میرسد.!

شهرک پیربازار

واما اسفبارتر و تامل برانگيز تر وضعيت اين رودخانه وآب زلال آن است. احتمالاً محل جلوس پرندگان حلال گوشت در فصل زمستان بوده كه شكارچيان در اين كومه ها (كلبه هاي كوچك سمت راست اثر نقاشی)شبها به كمين نشسته و آنها را شكار ميكرده اند. اين رودخانه اكنون كاملاً تبديل به مخزن فاضلاب صنعتي و انساني شهر وهدایت آن به سمت مرداب انزلی شده است. زندگي مخصوصاً در تابستانها بر اهالي اطراف رودخانه  دشوار شده است.ضمن اینکه به خشکانیدن تالاب زیبای انزلی نیز موثر است!.

همانگونه که در ذیل عکس توضیح داده شد نام اين رودخانه بحث بر انگيز،گوهر رود ميباشد که مضحک بنظر میرسد!.سالیان سال است که متولیان شهر واستان در صدد اصلاح دیواره ها و تدبیر برای فاضاب ورودی به آن هستند که کماکان ناموفق مانده اند و رودخانه به حال خود رها شده است.

پارس گیلدا
پیربازار

مطالب بیشتر

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا