گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

قله خلنو

قله خلنو(بام استان تهران)

قله خلنو:

قله خلنو از جمله قلل رشته کوه البرز مرکزی به ارتفاع 4375 متر از سطح دریاست.این قله از سمت جنوب به شمشک و رودبار قصران ،از سمت شمال به دره رودخانه وارنگرود،از سمت شرق به دشت لار(محدوده لوسانات)،واز سمت غرب به خط الراس هرزه کوه با دره رودخانه کرج متصل است.قله پر برف خلنووارتفاعات اطراف آن سرچشمه اصلی رودخانه خروشان وارنگرودبوده که این رودخانه سرچشمه و منبع اصلی سد کرج است.عمومی ترین مسیر صعود به قله خلنو از روستای لالون بخش رودبار قصران است که وجه تسمیه لالون از گلهای لاله این منطقه گرفته شده است. البته امروزه جای جای این منطقه عرصه تاخت تاز ژنهای برتر قرار گرفته بطوریکه با برج وبارو سازی های فراوان، دیگر جایی برای عرض اندام لاله های لالون باقی نمانده است!.قله خلنو بعد از دماوند و علم کوه به همراه آزاد کوه سومین قله مرتفع البرز مرکزیست و گذر از تیغه ژاندارک آن (خط الراس قله برج به قله خلنو) برای رسیدن به قله ،آنرا به یکی از سرسختترین قلل فنی ایران وبقول کشتی گیران “چغر بد بدن “تبدیل کرده است . صعود به آن مخصوصا در فصل زمستان بدون تخصص و تبحر کافی در کوهنوردی و سنگ نوردی وابزار فنی لازم مقدور نیست.از چند سال پیش در صدد صعود به این قله بودم ولی هر وقت بدلیل شرایط جوی خاص که در اغلب روزهای سال بر این قله حکمفرماست ،برنامه صعود محقق نشد. امسال صعودمان با برنامه ریزی باشگاه کوهنوردی سپهر در تاریخهای 14 و 15 خرداد 98 انجام شد. هوا، بسیار مطلوب وعالی بود، منهای دوساعت آخر روز دوم که با رعد و برق واندکی بارش و طغیان آب رودخانه وارنگرود و چالش عبور از رودخانه گریبان ما را گرفت ،مورد خاص دیگری در این برنامه صعود روی نداد.مسیر برگشت اما در دامنه پربرف کوه، بصورت فرود به روش سُرسُری انجام شد وضمن ایجاد هیجان فراوان به برنامه ،سبب شد که یک ونیم تا دوساعت از برنامه جلو بیفتیم اگرچه در انتهای برنامه با چالش طغیان آب رودخانه وارنگرود و تاخیر ایجاد شده در عبور از رود ،جبران شد! صعودما همراه با یک تیم سی نفره آماده و گاممان متوسط بود،دوروزه صعود کردیم،در روز اول فاصله روستای لالون تا چشمه خلنو به ارتفاع تقریبی ۳۱۰۰ متر از سطح دریارا که محل نصب چادر و شب مانیمان بود را پنج و نیم ساعته پیمودیم وروز دوم فاصله چشمه تا قله برج به ارتفاع ۴۳۲۵متری را پنج و نیم ساعته و خط الراس قله برج تا قله خلنو بزرگ به ارتفاع ۴۳۷۵ متر از روی تیغه های ژاندارک کلا دو ساعت طول کشید،البته سختی مسیر تیغه ژاندارک قابل ملاحظه و عبور از آن حتما باید توام با احتیاط فراوان باشد،برای تیم ما که از رشت یعنی ارتفاع صفر عازم قله فوق بودیم ،برنامه باید بصورت دوروزه اجرا میشد تا هم هوایی لازم ایجاد میگشت ولی کوهنوردان آماده که از نقاط مرتفع تری با افرادی کمتر قصد صعود به این قله را داشته باشند میتوانند بصورت یک روزه نیز صعودنمایند.لازم به ذکر است که برای صعود به این قله میتوان از مسیر کاسه نیز اقدام نمود ومسیر تیغه های ژاندارک را دور زد،در این صورت ضمن کوتاه تر شدن وآسانتر شدن پیمایش میتوان با طی یک شیب نسبتا تند به قله دسترسی پیدا کرد.
توضیح اینکه: دوشیزه ژاندارک مبارز فرانسوی در سال 1431 در یکی از میدان های شهر روآن فرانسه به دستور دادگاه کلیسا در سن 19 سالگی به آتش کشیده و سوزانده شد.
جرم : ضدیت با قوانین کلیسا ، کفر و الحاد ، پوشش مردانه!25 سال بعد یک دادگاه تجدید نظر به شرافت او رای داد.وجه اشتراک نام این تیغه فنی مسیرقله خلنو و آن مبارز فرانسوی مشخص نیست .

تله زوم تابلو قله خلنو،بلندترین قله استان تهران وتیغه های ژاندارک،از فرازقله جانستون توسط آقای سعیدطیرانی

تیغه ژاندارک
دلهره عبور
اینجا اولین اشتباه آخرین اشتباه خواهد بود…!

آغاز چالش عبور از تیغه

تصویری دیگر در مقدمه عبور از تیغه ها

سُرسُره بازی به هنگام فرود

من و قله دماوند

گلهای زیبای مسیر

از نمایی دیگر

پارس گیلدا
قله خلنو(بام استان تهران)

پی سی اسکریپت
نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا