گزارشات طبیعت گردی و کوهنوردی

قله دوخون

خط الراس ماسوله وقله دوخون

قله دوخون:
قله دوخون یکی از قلل مطرح خط الراس ماسوله(گیلان)با طول جغرافیایی 48درجه و 58دقیقه و 13 ثانیه و عرض جغرافیایی 37درجه و 6دقیقه و 56ثانیه است.این قله در ارتفاع تقریبی 2770 متری از سطح دریا واقع است.

رایجترین مسیرصعود به این قله از جنگل وسپس ییلاق خلیل دشت و از طریق پاکوبی میباشد که در سمت راست(جنوب غرب )ییلاق خلیل دشت از کنار آخرین کلبه های چوپانی آغاز و پس از پیمایش به سمت جنوب غرب  به دهلیز وآبراهی ختم میگردد که در طرفین آن، صخره هایی بلند واقع شده اند.(عبور از شکاف بین صخره ها که مسیر عبور آب هست )در زمستانها که هوا برفی و یخبندان باشد با توجه به صعب البور شدن مسیر دهلیز ،لاجرم صخره سمت چپی را باید دور زد و به آن طرف صخره که ادامه راه جهت قرار گرفتن روی یال است ادامه مسیر داد.در آن طرف صخره ها که دهلیز وآبراهه در بین آنها واقع است ،شیب ملایمی را باید پشت گذاشت تا برفراز یالی قرار گرفت که در سمت راست آن، قله دوخون و در سمت چپ، قله های گدوک و آسمانکوه قابل رویت هستند.

معمولا چشمه های ییلاق خلیل دشت همواره در همه فصول سال دارای آب باریکه ایی هستند. لذا برای صعود به این قله، مشکل آب وجود ندارد.مدت زمان صعود به این قله از شهر ماسوله تا نُک قله با گامهای متوسط، 7 ساعت است و چهار ساعت نیز زمان برای برگشت نیاز است . البته با توجه به توانمندیهای اعضای تیم صعود کننده، این زمانها، قابل کم و زیاد است.

صعود21تیر98

صعود ما به این قله با همنوردان باشگاه کوهنوردی سپهر رشت در تاریخ 21 تیر 98 انجام شد.ضمنایکبار دیگر با همین باشگاه ،منتهی در زمستان سال 93 به این قله صعود کردیم.مسیر نهایی منتهی به این قله نیز مثل خیلی از ارتفاعات بالای 2300 متر ماسوله پوشیده از انواع سنگواره هاست.چنانچه در حین صعود مورد توجه کوهنوردان قرار بگیرد میتوانند نمونه هایی از آ نرا ببیند.گزارش کامل پیدا شدن یک نمونه از این سنگواره های که در صعود قبلی یافته بودم رامیتوانید در اینجا بخوانید.کل مسافت رفت و برگشت به قله دوخون از شهر ماسوله معادل 20 کیلومتر است.همنوردانی که خط الراس ماسوله را پیمایش مینمایند در حد فاصل لاسه سر به آسمانکوه از قله های  دوخون و گدوک هم میگذرند که این خط الراس یکی از زیباترین مسیرهای کوهنوردی مخصوصا با توجه به جاذبه های طبیعی در فصل بهار است.وقتی روی قله گدوک قرار میگیرید در سمت جنوب و جنوب غرب خود، دشتها و ارتفاعات زیبای استان زنجان را در معرض دیدخود قرار میدهید.

هندوانه ایی که در این روز گرم تابستان در آن ارتفاع ،جگرها را جلا داد ولی واقعا حملش سخت و طاقت فرسابود..!
بابونه،این گیاه دارویی خودروی زیبای کوهستان که در کمترین شرایط ممکنه رشد و نمو می یابد…!
از جاذبه های مسیر:درختان ایستاده میمیرند..!
این همنورد وفادار بی آزار که از ابتدای حرکت همراهمان بود در گرمای طاقت فرسای 21 تیر اینگونه تن خسته خود را خنک کرد…!
گلهایی که در دیواره عمودی صخره های روئیدند…!
پس از عبور از دهلیز..

پارس گیلدا
قله دوخون

نمایش بیشتر

مدیر سایت

من همان دم که وضو ساختم از چشمه عشق / چار تکبیر زدم یکسره بر هر چه که هست..! "حافظ" ......؛ نام و نام خانوادگی:حسین شعبانی مژدهی ؛ شغل: آزاد؛ تحصیلات: لیسانس در مهندسی؛ متاهل و پدر ؛ علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی و عکاسی ومستندکردن تجارب نزدیک به هفت دهه پیمایش در این محنتگه خاکی..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا